تاریخ انتشار: یکشنبه, 13 شهریور 1401 ساعت 11:18

نسخه لاغری و چاقی با استحمام!

افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، ناشتا حمام بروند و سعی کنند با تعریق، رطوبات و بلغم اضافی بدن خود را پایین بیاورند. افرادی که می‌خواهند چاق شوند، پس از هضم اول غذا (هضم معدی) حدودا دو ساعت پس از خوردن غذا، که معده سبک شده باشد، حمام بروند.

موارد ذیل نمونه تدابیر طب سنتی هستند که برای حفظ و ایجاد سلامتی در تن پس از استحمام لازم و ضروری هستند:

* آب سرد ننوشید، زیرا بدلیل گرمای حمام، بدن گرم شده و سلول‌های بدن به نوعی تشنه‌اند و سریع آب سردی را که هم‌دمای بدن نیست، جذب می‌کنند که موجب کاهش حرارت غریزی بدن می‌شود.

* یکدفعه از حمام خارج نشوید و خود را سرد و گرم نکنید، زیرا بدلیل حرارت و رطوبت حمام، منافذ پوست باز شده و هوای سرد سریع جذب بدن می‌شود، بخصوص در فصل زمستان. در تابستان نیز پس از حمام خود را در معرض مستقیم باد کولر قرار ندهید.

* بلافاصله پس از خروج از حمام، غذا میل نکنید، زیرا بدلیل گرمای حمام، حرارت از درون بدن به سمت ظاهر و سطح بدن می‌آید و بدلیل نبودن حرارت درونی در باطن بدن، هضم ضعیف می‌شود.

برای رفع این مشکل خواب کوتاه و سبکی پس از حمام برای رجوع حرارت به باطن بدن، توصیه می‌شود، پس از کمی خواب، غذا میل کنید تا حرارتی که با خواب به تن برگشته، به هضم غذا کمک کند.

* ورزش سنگین و خستگی مفرط، خشم و عصبانیت، جماع و روزه گرفتن پس از حمام کاملی که آداب حمام (چرک کردن، تعریق و...) رعایت شده باشد، توصیه نمی‌شود، چون باعث خشکی بدن، لاغری و ضعف می‌شود، زیرا گرمای حمام با حرارت خود رطوبت بدن را کم کرده است، این امور نیز پس از حمام با افزایش حرارت بدن، منجر به کاهش حرارت و رطوبت غریزی بدن می‌شوند.

* افرادی که می‌خواهند لاغر شوند، ناشتا حمام بروند و سعی کنند با تعریق، رطوبات و بلغم اضافی بدن خود را پایین بیاورند. افرادی که می‌خواهند چاق شوند، پس از هضم اول غذا (هضم معدی) حدودا دو ساعت پس از خوردن غذا، که معده سبک شده باشد، حمام بروند.

مرجع: طب ایرانی اسلامی

6688 نمایش

نظر دادن