تاریخ انتشار: یکشنبه, 19 شهریور 1402 ساعت 10:30

توافق آذربایجان و ارمنستان برای بازگشایی گذرگاه لاچین

در بحبوحه افزایش تنش‌ها و احتمال درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان روزنامه گاردین اعلام کرد که مقامات باکو و ایروان بر سر بازگشایی گذرگاه لاچین به توافق رسیدند.

به گزارش مهر، روزنامه گاردین اعلام کرد دولت جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی درباره بازگشایی دو مسیر حمل‌ونقل موردمناقشه از جمله یک مسیر مهم معروف به «گذرگاه لاچین» به توافق رسیدند.

آن‌گونه که گاردین گزارش داده خبر این توافق را نخستین بار آژانس خبری دولتی «آرمن‌پرس» ارمنستان منتشر و دولت جمهوری آذربایجان نیز آن را تایید کرده است.

به نوشته گاردین به نظر می‌رسد با این توافق و بازگشایی گذرگاه لاچین حداقل بخشی از درخواست‌های چند دهه ایروان برای بازگشایی خطوط حمل‌ونقل بین جمهوری آذربایجان و منطقه قره‌باغ (تحت کنترل ارمنستان) پاسخ داده می‌شود.

منطقه قره باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، اما پس از جنگ بین ایراوان و باکو در دهه ۱۹۸۰ و ۹۰ که هم‌زمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رخ داد، نیروهای ارمنی کنترل این منطقه با جمعیت ۱۲۰ هزارنفری را به دست گرفتند؛ ارمنستان و جمهوری آذربایجان جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بودند.

جمهوری آذربایجان در جنگ ۲۰۲۰ بخش‌های بزرگی از منطقه قره‌باغ را به دست گرفت و در ۹ ماهه گذشته نیز از طریق ایجاد محدودیت در گذرگاه لاچین به ارمنستان فشار آورده است.

رسانه‌های ارمنستان به نقل از مقامات ارمنی قره‌باغ اعلام کردند که «توافق شده اجازه داده شود که کالاهای روسی از طریق شهر آسکران به منطقه جمهوری ما (قره‌باغ) وارد شود.»؛ آسکران شهری نزدیک به مناطق مرزی جمهوری آذربایجان است.

خبرگزاری «آرمن‌پرس» نیز با اشاره به گذرگاه لاچین که منطقه قره‌باغ را به ارمنستان وصل می‌کند اعلام کرد: همزمان توافقی برای بازگرداندن محموله‌های بشردوستانه نیروهای حافظ صلح روسیه و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در امتداد گذرگاه لاچین به‌دست آمده است.»

«حکمت حاجیف»، مشاور الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان در امور سیاست‌گذاری خارجی در گفت‌وگو با رویترز گفته است که این توافق برای بازگشایی مسیرها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان انجام شده است. با این حال این مقام آذربایجانی تأکید کرده که مسیرها هم‌زمان بازخواهند شد، اما پاسگاه و ایست بازرسی جمهوری آذربایجان در گذرگاه لاچین همچنان برقرار خواهد بود.

259 نمایش

نظر دادن