تاریخ انتشار: یکشنبه, 19 شهریور 1402 ساعت 09:09

حمله موشکی و پهپادی گسترده روسیه به پایتخت اوکراین

شهردار کی‌یف اعلام کرد که پدافند هوایی اوکراین در حال مقابله با حملات موشکی و پهپادی گسترده ارتش روسیه است.

«ویتالی کلیتچکو»، شهردار کی‌یف با انتشار پیامی در تلگرام اعلام کرد که پدافند هوایی اوکراین در کی‌یف د در حال مقابله با حملات موشکی و پهپادی گسترده ارتش روسیه است.

هم‌زمان خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش کرد که دست‌کم در ۵ نقطه شهر کی‌یف صدای انفجار مهیب شنیده شده است.

شهردار کی‌یف می‌گوید بنابر گزارش‌های اولیه تاکنون گزارش نشده که کسی در این حملات کشته یا زخمی شده است. ارتش روسیه معمولا در این نوع حملات بیشتر زیرساخت‌ها و اماکن نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهد.

ارتش روسیه در ماه‌های اخیر راهبرد و تاکتیک خود را در میدان جنگ تغییر داده و با حملات موشکی و پهپادی گسترده، زیرساخت‌های اوکراین را بمباران می‌کند. حملات موشکی گسترده ارتش روسیه علیه زیرساخت‌های اصلی اوکراین در شهرهای مختلف پس از انفجار در پل کریمه در ۱۶ مهر پارسال آغاز شده و به گفته ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در نتیجه این حملات تاکنون نزدیک به ۴۰ درصد زیرساخت‌های انرژی اوکراین از بین رفته است.

پس از حملات موشکی روسیه به زیرساخت‌های اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، بارها از آمریکا و مقامات اروپایی درخواست کرد که سامانه‌های پدافندی پیشرفته از جمله پاتریوت در اختیار این کشور قرار دهند.

«مارک هرتلینگ»، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در گفت‌وگو با نشریه «نیوزویک» درباره زمان عملیاتی‌شدن سامانه پاتریوت در خاک اوکراین اعلام کرد نیروهای اوکراینی برای مقابله با حملات موشکی روسیه، نمی‌توانند به این زودی‌ها از سامانه ضدموشکی و پیشرفته پاتریوت استفاده کنند. مارک هرتلینگ دراین‌باره گفت: اوکراین ماه‌ها نیاز به آماده‌سازی برای استفاده از سامانه پیشرفته ضدموشکی پاتریوت دارد. این سامانه نمی‌تواند کل خاک اوکراین را در برابر حملات موشکی، محافظت کند. وی همچنین افزود: اگر کسی تصور می‌کند با پاتریوت می‌توان کل مرز ۸۰۵ کیلومتری بین اوکراین و روسیه را محافظت کند، هیچ چیزی از عملکرد و نحوه کار این سامانه ضدموشکی نمی‌داند.

وزارت دفاع روسیه دو هفته پیش هنگام حمله موشکی گسترده به شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین اعلام کرد که یگان موشکی ارتش این کشور در جریان این حملات یک سامانه پاتریوت آمریکایی مستقر در این شهر را منهدم کردند.
منبع: مهر

113 نمایش

نظر دادن