تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 تیر 1403 ساعت 09:54

ابراز نگرانی آمریکا از روابط هند - روسیه

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جریان سفر نخست‌وزیر هند به روسیه گفت ایالات متحده نگرانی‌هایش را درخصوص روابط هند با روسیه مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، «متیو میلر» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به سفر «نارندرا مودی» نخست‌وزیر هند به روسیه گفت: «اظهارات علنی نخست‌وزیر مودی را دنبال خواهیم کرد تا ببینیم او درباره چه چیزی صحبت می‌کند اما همانطور که گفته‌ام نگرانی‌های خود را صراحتا با هند درخصوص روابطش با روسیه در میان گذاشته‌ایم.»

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش کرد: «امیدوارم هند و هر کشوری که با روسیه مشارکت می‌کند، به آن صراحتا بگویند که به منشور سازمان ملل، حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد.»

نخست وزیر هند برای نخستین بار از زمان جنگ روسیه و اوکراین برای یک سفر ۲ روزه در حالی به مسکو رفته که روابط بین هند و روسیه به دلیل پیچیده شدن باعث شده تا مسکو به چین که رقیب اصلی هند محسوب می‌شود، نزدیکتر شود.

نارندرا مودی با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه در محل اقامت او در حومه مسکو دیدار کرد. مودی آخرین بار برای شرکت در نشستی در ولادیووستوک در ۲۰۱۹ به روسیه رفته و با پوتین دیدار داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که واشنگتن نگرانی‌هایش را نسبت به این دیدار با هند در میان گذاشته است.

93 نمایش

نظر دادن