تاریخ انتشار: چهارشنبه, 15 فروردين 1403 ساعت 11:47

درگیری‌ در وان ترکیه در اعتراض به نتایج انتخابات شهرداری

روز گذشته شهر وان ترکیه شاهد درگیری‌های زیادی به دلیل دخالت دولت در انتخاب فردی جدا از منتخبین مردم در انتخابات شهرداری این شهر بوده است.

به گزارش تسنیم، شهر وان ترکیه روز گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بین مردم و پلیس این شهر بوده است. مردم شهر وان در اعتراض به کنار گذاشته شدن "عبدالله زیدان" شهردار منتخب این شهر و جایگزینی "عبدالاحد" به جای وی به خیابان‌ها آمده و با پلیس این شهر درگیر شدند.

"عبدالله زیدان" کاندیدای حزب کردی DEM در رقابت با "عبدالاحد آرواس" از حزب حاکم عدالت و توسعه با کسب 55 درصد آرا در مقابل 27 درصد به پیروزی رسید اما دولت تصمیم گرفت تا برمبنای «حقوق ممنوعه»، "زیدان" را کنار گذاشته و "عبدالاحد" را شهردار اعلام کند.

"عبدالله زیدان" در سال 2016 یک سال پس از اتهام «همدستی و تبلیغ» برای پ.ک.ک راهی زندان شد و در سال 2022 آزاد شد. دولت و دادستانی معتقد هستند که محرومیت "عبدالله زیدان" از نامزدی هنوز به پایان نرسیده و همین موضوع باعث می‌شود تا او برای انتخابات شهرداری واجد شرایط نباشد.

طی سال‌های گذشته بر اساس همین بند، دولت برخی شهرداران مناطق کردنشین را برکنار یا زندانی و به جای آنها شهردار قیم تعیین کرده بود.

146 نمایش

نظر دادن