تاریخ انتشار: شنبه, 21 بهمن 1402 ساعت 16:28

زاکانی: میانگین قیمت مسکن در تهران ۸۰ میلیون است

شهردار تهران گفت: در روزهای آینده احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکن را شروع می‌کنیم؛ شهرداری مسکن را به صورت شیوه‌های نوین در دست می‌گیرد و با قیمت‌های معقول و اجاره‌داری حرفه‌ای به مردم اجاره می‌دهیم.

علیرضا زاکانی شهردار تهران در آیین بهره‌برداری از ۲۲ میدان میوه و تره‌بار تهران که در شهرری برگزار شد، اظهار کرد: دشمن تلاش کرد دو ویژگی ایمان و امید را در جامعه خشک و شرایط جامعه را دگرگون کند، لذا به عنوان خدمتگذار مردم وظیفه ذاتی داشتیم با خدمت صادقانه، امیدآفرینی کنیم.

وی با بیان اینکه در همین راستا پویش جدیدی هر هفته در تهران اجرا کردم، گفت: ۸۶۱ پروژه در تهران اجرا شده است که ۸۴ درصد آنها در همین دوره مدیریت شروه و به پایان رسیده و ۱۶ درصد در دوره قبل شروع شده بود و در این دوره به پایان رسید.

۴۲۹ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا است
شهردار تهران افزود: کل ارزش این پروژه‌ها ۱۷۸ هزار میلیارد تومان بود که با احتساب پروژه های مسکن، ۴۲۹ هزار میلیارد تومان پروژه در دست اجرا است.

زاکانی با بیان اینکه نوع انتخاب پروژه‌ها معطوف به نیاز مردم بود، ادامه داد: در مورد اداره تهران ۲ نگاه وجود داشت، یک نگاه کسانی که معتقدند باید تهران را گران کنند، تهران به نقطه‌ای رسیده که جمعیت آن خاص است و حاصلش ترافیک و بی‌مسکنی و بد مسکنی است، این افراد اعتقاد داشتند تهران باید گران شود تا مردم از تهران بروند.

وی اضافه کرد: راه دوم این است که تهران ارزان شود که مردم رفاه و آسایش داشته باشند و مشکلات موجود حل شود؛ ما در همین مسیر گام برداشتیم و این نیز شدنی است.

شهردار تهران با اشاره به اینکه شروع گرانی در تهران سبب شد تا امروز کل کشور گران شود، تصریح کرد: عده‌ای در گذشته نگاه اول را دنبال کردند و با گران کردن تهران می‌خواستند مهاجرت معکوس اتفاق بیفتد اما مردم حاشیه‌نشین شدند و در شهرک‌های اطراف تهران ساکن شدند.

میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران بیش‌از ۸۰ میلیون تومان است
زاکانی گفت: امروز میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران بیش‌از ۸۰ میلیون تومان است و باعث شده در همه شهرها قیمت بالا برود و امروز ۵۱ درصد مردم تهران اجاره‌نشین هستند و دو سوم حقوق خود را برای اجاره‌بها پرداخت می‌کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: راه حل این است که از همان جا که گرانی شروع شده، ارزانی شروع شود، اگر قیمت مسکن در تهران ارزان شود در کل کشور مسکن ارزان می‌شود.

شهردار تهران بیان کرد: برای ارزان کردن تهران ۳ سرفصل مد نظر قرار دادیم که شامل معیشت مردم، مسکن مردم و خدمات به مردم است که در این راستا میادین میوه و تره بار را که از سال ۵۸ در تهران دایر شده است توسعه دادیم و خدمات غیرحضوری را به آن اضافه کردیم.

۴۰ درصد میوه تهران توسط میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود
زاکانی با اشاره به اینکه روزی یک میلیون تراکنش در میادین انجام می‌شود، افزود: ۴۰ درصد میوه تهران توسط میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود و اگر این اهرم نباشد دچار به هم‌ریختگی توزیع میوه و تره بار می‌شویم.

وی با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های دولت توجه به رفاه و معیشت مردم است، ابراز کرد: در دولت تیمی مشخص شد که قرار شد توسط تعدادی از وزرا، معاون اول ریاست جمهوری و شهرداری تهران کار ویژه در تهران انجام شود.

شهردار تهران ادامه داد: برای معیشت مردم به عنوان سرفصل ارزان‌سازی، علاوه بر حوزه معیشت مردم، پوشاک و لوازم منزل را نیز هدف‌گذاری کردیم و در میادین میوه و تره بار و فروشگاه شهروند امکانات خرید غیرحضوری فراهم شده است و امروز ۲۰ فروشگاه شهروند و ۲۵ میدان میوه و تره بار با نرم افزار موبایلی شهرزاد خدمات تحویل درب منزل دارند.

در تهران روزی ۳۰۰ تن گوشت توزیع می‌شود
زاکانی تصریح کرد: در تهران روزی ۳۰۰ تن گوشت توزیع می‌شود که ۷۰ تن آن در میادین میوه و تره بار توزیع می‌شود که ۳۵ تن گوشت گوساله و ۳۵ تن گوشت گوسفندی است.

وی تصریح کرد: سیب و پرتقال شب عید و خرمای ماه رمضان را با قیمت مناسب خریدیم که تمام اقلام صادراتی هستند و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

شهرداری مسکن را به صورت شیوه‌های نوین در دست می‌گیرد
شهردار تهران با بیان اینکه تامین مسکن برای عده‌ای از مردم خواب و خیال شده است، گفت: در روزهای آینده احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکن را شروع می‌کنیم. شهرداری مسکن را به صورت شیوه‌های نوین در دست می‌گیرد و با قیمت‌های معقول و اجاره‌داری حرفه‌ای به مردم اجاره می‌دهیم.

زاکانی با اشاره به افزایش ظرفیت مکان‌های نگهداری معتادان متجاهر بیان کرد: عده‌ای در گذشته اعتقاد داشتند این معتادان را باید رها کنیم تا بمیرند اما ما با توجه به دستورات اسلام مبنی بر خدمت به مردم، نجات معتادان را هدف‌گذاری کردیم زیرا بسیاری از این افراد هنرمند و اهل کار هستند و گفتیم کار همه آن‌ها را تضمین می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در ابتدای خدمتم در شهرداری، یکی از مدیران دوره قبل گفت مدیریت تهران آسان است ما تهران را ۲ سال و نیم رها کردیم و خودش رفت البته به این شکل تهران به دره می‌رفت.

افزایش اتوبوس‌های تهران به بیش‌از 7 هزار دستگاه
شهردار تهران گفت: اتوبوس‌های فعال در تهران حدود ۸۰۰ دستگاه بود که به ۲۰۳۰ اتوبوس افزایش دادیم و ۵ هزار دستگاه دیگر اضافه خواهد شد تا اتوبوس‌های تهران بیش از ۷ هزار دستگاه برسد که یک آمار بی‌نظیر است.

184 نمایش

نظر دادن