تاریخ انتشار: شنبه, 21 بهمن 1402 ساعت 09:25

رابطه بین نخوردن صبحانه و کاهش وزن

مطالعات نشان می‌دهد خوردن صبحانه می‌تواند به ثابت نگه داشتن قند خون و فشار خون و بهبود سطح کلسترول کمک کند؛ به شرطی که صبحانه سالمی بخوریم

بسیاری از ما علاقه‌ای به خوردن صبحانه نداریم؛ در صورتی که حذف صبحانه برای عده‌ای دیگر باعث سردرد، کاهش قند خون، ضعف و مشکل در تمرکز خواهد شد .

تحقیقات نشان می‌دهد جواب این سؤال بستگی به این دارد که بقیه روز چه تغذیه‌ای داشته باشید و چه سبک زندگی را دنبال کنید. آیا شروع روز شما با مصرف مقدار زیادی پروتئین یا حتی یک کاسه غلات مفید است و می‌تواند فوایدی برای خارج شدن بدن شما از حالت روزه داشته باشد؟

سال ۱۹۴۴ یک شرکت تولید کننده غلات صبحانه به نام General Foods، کمپین روابط عمومی راه انداخت تا فروش محصولات این شرکت را بالا ببرد. فروشگاه‌های مختلف این شرکت به مشتریان خود بروشورهایی می‌دادند که در آن‌ها ذکر شده بود با توجه به اینکه صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است؛ بهتر است محصولات این شرکت را برای صبحانه انتخاب کنند. به همین دلیل هم غلات صبحانه هنوز هم محبوب‌ترین صبحانه دنیا به حساب می‌آید.

کارشناسان زیادی می‌گویند همه باید صبحانه بخورند. اما تحقیقات پزشکی نشان داده است نخوردن صبحانه مشکلی برای سلامت بدن همه ما ایجاد نمی‌کند و تأثیری در چاقی یا لاغری ما ندارد.

همچنین داده‌های مشاهده‌ای زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که صبحانه می‌خورند در طول روز تمایل کمتری به خوردن هله هوله دارند. این موضوع منطقی به نظر می‌رسد. ضمن آنکه حذف صبحانه سطح هورمون گرسنگی را بالا نگه می‌دارد؛ در حالی که هورمون سیری سرکوب می‌شود.

همه این موارد به عادات غذایی ما هم مربوط می‌شوند. مثلاً اگر عادت کرده باشیم بلافاصله بعد از بیدار شدن صبحانه بخوریم؛ نمی‌توانیم روز خود را بدون صبحانه آغاز کنیم؛ همان گونه که عده‌ای دیگر هم اول صبح اشتهایی ندارند و نمی‌توانند خیلی زود صبحانه بخورند.

در واقع آنچه مهم است آن است که به گونه‌ای غذا بخورید که بهترین تأثیر را بر سلامت شما داشته باشد؛ بنابراین اگر سبک زندگی سالمی دارید و نیازهای غذایی خود را در طول وعده‌های غذایی دیگر برآورده می‌کنید نباید نگران باشید. مهم انتخاب شما برای وعده‌های غذایی است؛ نه فقط ساعت شروع خوردن شما از ابتدای صبح.

هیچ مطالعه علمی رابطه بین نخوردن صبحانه و کاهش وزن یا افزایش وزن را تأیید نمی‌کند. البته یک بررسی در سال ۲۰۲۱ از مطالعات مختلف کوتاه مدت و بلندمدت نشان داد حذف صبحانه ممکن است منجر به افزایش وزن و شروع اضافه وزن یا چاقی شود.

چون نگرانی از نخوردن صبحانه شاید به این دلیل باشد که اغلب باعث خوردن مواد ناسالم در کل روز خواهد شد.

تحقیقات دانشگاه ایالتی اوهایو بر بیش از ۳۰ هزار آمریکایی نشان داد افرادی که از خوردن صبحانه طفره می‌روند اغلب مواد مغذی مهمی از جمله ویتامین‌های A، B1، B2، B3، C و D را از دست می‌دهند.

همچنین نشان داد شرکت‌کنندگانی که صبحانه را حذف کرده بودند در طول روز قند و کربوهیدرات بیشتری به عنوان میان‌وعده مصرف کردند.

منبع: شفقنا زندگی

111 نمایش

نظر دادن