تاریخ انتشار: سه شنبه, 17 بهمن 1402 ساعت 12:26

گزارش رسانه آمریکایی از مدیریت پشت‌پرده سردار قاآنی

وال استریت ژورنال نوشت: مردی که جانشین سلیمانی شد بسیار متفاوت است، یک توافق‌گر پشت پرده که اکنون با یک کار دشوار جدید روبرو است: استفاده از این مجموعه گروه‌های مسلح برای گسترش رد پای ایران، بدون برانگیختن انتقام ویرانگر از سوی ایالات متحده.

رسانه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی کوتاه به فرماندهی سردار اسماعیل قاآنی در نیروی قدس سپاه پرداخته است. این گزارش از سردار قاآنی به‌عنوان کسی یاد می‌کند که کلید آرامش منطقه در دست اوست.

بخش‌هایی از این گزارش را می‌خوانید: چهار سال پیش، ایالات متحده یک حمله پهپادی برای از بین بردن مردی که رهبری عملیات‌های شبه‌نظامی مخفی ایران را بر عهده داشت، انجام داد. قاسم سلیمانی به‌عنوان شناخته‌شده‌ترین فرمانده نظامی خاورمیانه، پیروانی با مکتب فکری داشت و نیروی قدس خود را در بالای شبکه شبه‌نظامیان منطقه‌ای قرار داده بود که بیش از دو دهه نفوذ نظامی ایران را در سراسر جهان عرب گسترش داده بود. مراسم تشییع جنازه او چنان جمعیت عظیمی را به سوی خود کشاند که بیش از 50 نفر در ازدحام جمعیت از بین رفتند.

مردی که جانشین او شد بسیار متفاوت است، یک توافق‌گر پشت پرده که اکنون با یک کار دشوار جدید روبرو است: استفاده از این مجموعه گروه‌های مسلح برای گسترش رد پای ایران، بدون برانگیختن انتقام ویرانگر از سوی ایالات متحده.

از زمان تحویل گرفتن فرماندهی نیروی قدس سپاه، اسماعیل قاآنی بی‌سروصدا برای یکپارچه کردن شبه‌نظامیان مختلف که تحت هدایت ایران از بغداد تا دریای سرخ کار می‌کنند، اقدام کرده است. آنها در منطقه موقعیتی را ایجاد کرده‌اند که دولت ایالات متحده آن را بی‌ثبات‌ترین وضعیت در دهه‌های اخیر در خاورمیانه می‌نامد.

از جنبش شورشیان حوثی در یمن گرفته تا شبه نظامیان شیعه در سوریه و عراق، وابسته‌های شبه‌نظامی قاآنی این پتانسیل را دارند که مجموعه‌ای از درگیری‌ها را که با حمله حماس در 7 اکتبر آغاز شد، شعله‌ور کنند و با هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی، آمریکا را بیشتر به باتلاق بکشانند، همانند حمله پهپادی که بیش از یک هفته پیش منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن شد.

هنگامی که ایالات متحده با حمله به شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سراسر سوریه و عراق در آخر هفته پاسخ داد، این پیامی بود که مستقیماً به قاآنی خطاب شده بود: عقب نشینی کنید.

اینکه قاآنی بتواند بر روی شبه‌نظامیانی که به تازگی در جنگ اسرائیل با غزه تحریک به تقابل شده‌اند و از طرف آمریکا زخم برداشته‌اند مهار بزند یا نه، شاید بزرگترین منبع عدم اطمینان در سراسر منطقه باشد.

ترور سردار سلیمانی توسط ایالات متحده تلاشی خاص برای از بین بردن زنجیره فرماندهی از تهران تا متحدان مسلح آن بود که از سوریه و عراق تا یمن، لبنان و سرزمین‌های فلسطینی فعالیت می‌کردند. اما این (ترور) توانایی آنها را برای به هم ریختن منطقه کاهش نداد. این (اقدام) تنها آنها را آزادتر کرد، کشتیرانی در دریای سرخ را مختل کرد، به اسرائیل حمله کرد و تهدیدی فزاینده برای نیروهای آمریکایی ایجاد کرد.

منبع: مشرق

197 نمایش

نظر دادن