cache/resized/18e95a96688a91dc3665d0e508677cdb.jpg

رائفی‌پور به یک برنامه زنده⁧ در شبکه اول سیما⁩ دعوت شد

cache/resized/932ca9dcc815eef1584bbe981850889f.jpg

بیانیه «پزشکی قانونی» درباره علت فوت «مهسا امینی»

cache/resized/ce5e14ac655c706c2bbd7d7376aa93ef.jpg

توضیحات دادگستری البرز درباره فوت سارینا اسماعیل‌زاده

cache/resized/6c0885af8b6f2f415c5478dc2b7ae2b5.jpg

محمد مخبر: ایران و روسیه نیازی به ارز بیگانه ندارند

cache/resized/f45ec17c9294e86ce381c20350097b60.jpg

تصاویر| جشن عید بیعت در میدان امام حسین (ع)

تاریخ انتشار: سه شنبه, 29 شهریور 1401 ساعت 13:52

۵ مزیت ایران در شانگ‌های پشتوانه حضور در نیویورک

آنچه سازمان همکاری شانگ‌های را پس از عضویت ایران با گذشته متفاوت خواهد کرد، از یک سو تحولات پرسرعت در عرصه بین‌المللی است و از سوی دیگر مزیت‌های پنج‌گانه ایران در کنار بقیه ظرفیت‌های سازمان است.

هادی محمدی طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت: نشست شانگ‌های در سمرقند ازبکستان را باید یک رخداد مهم در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی ارزیابی کرد که طی آن عضویت ایران در این سازمان قطعی و نهایی شد. آنچه این سازمان را پس از عضویت ایران با گذشته متفاوت خواهد کرد، از یک سو تحولات پرسرعت در عرصه بین‌المللی و نظام بین‌الملل است و از سوی دیگر مزیت‌های پنج‌گانه ایران در کنار بقیه ظرفیت‌های سازمان همکاری شانگ‌های می‌باشد.

ماهیت سازمان شانگ‌های در ابعاد سیاسی-دیپلماتیک، اقتصادی و تجاری و امنیتی تعریف شده که رویکرد تنش‌ساز امریکا و انگلیس و تاحدودی غربی‌های اروپا، در قبال روسیه و چین، جایگاه و اهمیت ویژه و جدیدی به سازمان شانگ‌های بخشیده و این سازمان به جغرافیا، انرژی، تجربه میدانی ایران در مبارزه با تروریسم، مواضع روشن و قدرتمندانه ایران در قبال نظام تک‌قطبی و ظالمانه جهانی، رویکرد به شرق در مبارزه با راهبرد تحریمی امریکا، که ایران، چین و روسیه را هدف قرار داده، بسیار نیازمند است. روح مذاکرات هسته‌ای نیز در رویه‌ای از اهداف خود، به منظور جلوگیری از پیوند ظرفیت‌های ایران با قدرت‌های شرقی و سازمان‌های منطقه‌ای مانند شانگ‌های و اوراسیا و نگه داشتن ایران در فضای برزخ یا مرتبط با غرب است.

آنچه که بسیاری از بخش‌های دکترین جهانی امریکا و غرب برای حفظ سیطره جهانی و نظام تک‌قطبی یا فرسایش و تضعیف دیگر قدرت‌های جهانی را به چالش کشیده و می‌تواند در پیوند با ظرفیت‌های شانگ‌های و قدرت‌های چین و روسیه، جایگاه اثرگذار و تعیین‌کننده داشته باشد، ایران است. جمهوری اسلامی عنصر اصلی به شکست کشاندن پروژه جنگ نیابتی-تروریستی امریکا و غرب در غرب آسیا بوده و بالاترین تجربه در این میدان را در اختیار دارد و این رویکرد غربی، اکنون در حوزه‌های مرتبط با جغرافیای شانگ‌های در دستور کار است.

سیاست و رویکرد امریکا و غرب برای فرسایش اقتصادی و حوزه عملکرد و امنیتی و نظامی چین و روسیه با تکیه بر جغرافیای ایران و توانمندی‌های آن، بی‌ثمر خواهند ماند و امروز به سادگی و با رویکرد جغرافیای ترانزیتی ایران، جاده ابریشم چینی یا کریدور شمال - جنوب که نقش ریه تنفسی برای اقتصاد روسیه دارد، از هر زمان دیگری برجسته‌تر شده است. البته کشورهای آسیای مرکزی نیز برای احیای اقتصادی و مراودات تجاری و بازرگانی خود نیازمند کریدور امن از جغرافیای ایران هستند و حضور طالبان و ناامنی‌های افغانستان، فرصت آلترناتیو شدن را از آن‌ها سلب کرده است.

مضافاً اینکه ایران و روسیه، دو کشور اصلی از منابع غنی نفت و گاز هستند که برای مدیریت‌های جهانی انرژی و قیمت و اثرگذاری بر بسیاری از عرصه‌های صنعتی و اقتصادی، پیوند تعیین‌کننده خواهند داشت. این تصویر از مزیت‌های پنج‌گانه ایران در شانگ‌های به مفهوم ارتقای جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی ایران است که پشتوانه‌ای برای ایران در نشست سالانه سازمان ملل و حتی مذاکرات هسته‌ای است که امریکا پس از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره ناچار به ادامه آن است و در محاسبات خود، ناچار است این متغیرهای جدید را به‌حساب آورد.

197 نمایش

نظر دادن