تاریخ انتشار: یکشنبه, 28 آبان 1402 ساعت 17:33

شروع مقدمات اتفاقات بزرگ در فلسطین

مقاومت پیروز نهایی این نبرد است و شاهکاری که مقاومت در این عملیات‌ها انجام داده بی‌سابقه بوده است.

آخرین‌نیوز؛ میلاد رضایی؛ ما در دوره‌ و مرحله سوم جنگ غزه هستیم که در آن حملات مقاومت در شمال فلسطین اشغالی کاملاً بر انهدام پایگاه‌های نظامی و هدف قرار دادن سربازان با کالیبرهای بالا در حین گشت‌زنی متمرکز شده است.

در چند روز گذشته و پس از آخرین تلاش‌های نوسازی پایگاه‌های اسرائیل که توسط این رژیم در هفته گذشته با از دست دادن تجهیزات و پرسنل فنی زیادی به پایان رسید، اسرائیل به سمت پذیرش ضرر بیش از ۱۵ میلیارد دلاری تجهیزات مرزی رفته و نگرانی شدیدی بابت نبرد مرحله بعدی با مقاومت خواهد داشت.

از سوی دیگر حزب‌الله توانست برای اولین بار در تاریخ، برتری شناسایی و مراقبتی خود و محور مقاومت را در تمام مرز ۱۰۰ کیلومتری لبنان با فلسطین اشغالی ایجاد کند و به سوی تحکیم و تثبیت آن خواهد رفت.

از آنجایی که در مرحله سوم جنگ، حملات مقاومت بر پایگاه‌های اسرائیل و مستقیماً روی پرسنل نظامی این رژیم متمرکز شده است، تلفات اسرائیلی‌ها رشد تصاعدی پیدا کرده بودند.

رژیم صهیونیستی در ۲۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را در خط مرزی لبنان جهت بدست آوردن برتری نظارتی کامل انجام داده بود.

این مرزها پر از دوربین‌های دید در شب، دوربین‌های حرارتی، حسگرهای حرکت و حرارتی، رادارهای زمینی و هوایی برد کوتاه، رادارهای ضد موشک و سیستم‌های جنگ الکترونیک بود.

تا پیش از شروع جنگ غزه، اسرائیل حتی بدون استفاده از شناسایی هوایی، عملاً می‌توانست تا عمق ۳۰ کیلومتر در داخل مرز لبنان را شخم زده و یک نظارت مستمر داشته باشد.

اکنون این نظارت در زمان حمایت حزب‌الله لبنان از حماس کاملا در شرف نابودی است و پایگاه‌ها و پرسنل ارتش اسرائیل در معرض حمله مستقیم قرار گرفتند و روز به روز بیشتر نابود می‌شوند و این روند احتمالا بزودی به پایان کامل حضور اسرائیلی‌ها در خط مرزی ختم خواهد شد.

حزب‌الله لبنان با زیرکی توانست بدون ایجاد یک جنگ، تمام برتری‌های زمینی و تکنولوژیک اسرائیلی‌ها را نابود کرده و عملا یک منطقه حائل به عمق ۵ تا ۱۵ کیلومتر در تمام نوار مرزی لبنان در خاک فلسطین را به اسرائیل تحمیل کند.

اگر گروه‌های مقاومت فلسطین در شمال غزه همچنان همین ساختار دفاعی خاص و ویژه خود را حفظ کنند و به جنگ شهری متحرک خود ادامه دهند و از آن طرف حزب‌الله به سمت پایان تثبیت این نوار مرزی حرکت کند و پایگاه‌های نظامی اسرائیل را کاملا تخریب و غیر قابل استفاده کند، آنگاه یک بحران بزرگ امنیتی برای ارتش اسرائیل آغاز می‌شود و ما بزودی وارد مرحله چهارم درگیری محور مقاومت با اسرائیل خواهیم شد.

در حال حاضر، اسرائیل با تمام توان سعی می‌کند تا با دادن تلفات انسانی زیاد هم شده در روند تثبیت این نقشه حزب‌الله لبنان خلل ایجاد کرده و مقاومت کند.

آنها برای این‌کار ابتدا نیاز دارند تا غیرنظامیان فلسطینی را از شمال غزه بیرون کنند و هر کاری را که لازم باشد انجام دهند تا حماس در منطقه شمال غزه شکست بخورد و حضور اسرائیل در این منطقه تثبیت شود تا بعد از آن با خیال راحت‌تر از تکرار عملیات تهاجمی حماس بر شمال فلسطین اشغالی تمرکز کرده و همچنین اینگونه خود را پیروز مرحله ۳ جنگ نشان دهند؛ اما اگر اسرائیل به هر دلیل نتواند شمال غزه را که این رژیم امروز آن را به عنوان آخرین هدف ممکن در این جنگ مطرح کرده، فتح و در آنجا مقاومت فلسطین را بیرون کرده و سپس در بخش شمالی غزه خود را تثبیت کند، دیگر حتی بعد از آتش بس هم نمی‌تواند در شمال فلسطین اشغالی و مرز با لبنان، حضور جدی یابد و حزب‌الله لبنان برنده این طرح شده است و به مرور در آینده نزدیک اسرائیل برای همیشه مجبور می‌شود این منطقه حائل را به صورت غیر رسمی به رسمیت بشناسد.

این پیروزی بزرگ به حزب الله لبنان و محور مقاومت اجازه می‌دهد در آینده براحتی در داخل فلسطین اشغالی و حتی درون شهرک‌های یهودی‌نشین نیز تونل حفر کنند و جبهه‌های جدیدی را باز کنند.

این یکی از مزایای بی‌شمار این طرح این است که یک شبکه تونلی‌دفاعی جدید توسط محور مقاومت در عمق خاک فلسطین اشغالی ساخته خواهد شد و این کار باعث می‌شود که در صورت تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل حتی اسرائیلی اجازه هم‌مرز شدن با لبنان را هم نداشته باشد و کاملا در محاصره فلسطینی‌ها بیفتد هرچند امکان اینکه یک مرز زمینی با اردن داشته باشند زیاد است ولی اگر در سال‌های آینده دیدید که کشور فلسطین کاملا اسرائیل را محاصره کرده و اسرائیل تنها از راه دریا و آسمان امکان دریافت ملزومات خود را داشته باشد اصلا تعجب نکنید. همه این کارها امروز به برکت هوش و ذکاوت بالای فرمانده‌های ارشد محور مقاومت و عملیات های کم‌نقص حزب‌الله لبنان امکان پذیر شده است.

حال بیایید تصور کنید که اسرائیل در شمال غزه، مجبور به عقب‌نشینی شود و جنگ در همین مرحله به پایان برسد. این اتفاق به معنای ناامن‌شدن دائم مرزهای اسرائیل و سپس عمق خاک فلسطین اشغالی می‌شود و این ناامنی در کنار فشارهای آتی مقاومت باعث می‌شود نگرش کینه‌توزانه اسرائیل علیه حزب‌الله و محور مقاومت روز به روز افزایش یابد هرچند این نگرش که تفاوتی در واقعیت شکست اسرائیل ایجاد نمی‌کند ولی رژیم صهیونیستی را در موقعیتی قرار دهد که تاکنون کمتر کشوری در آن قرار داشته است که به خاطر فشار شدید امنیتی همسایه‌ها و بحران جنگ‌های متعدد آتی، هیچ یک از یهودیان در داخل این رژیم احساس امنیت نخواهند کرد و به سرعت روند مهاجرت معکوس یهودیان از فلسطین اشغالی تشدید می‌شود.

و آن‌زمان دولت اسرائیل مجبور می‌شود برای نجات خود، به هیچ قانون و تعهدی در قبال سایر کشورهای جهان پایبند نباشد و ارزش‌های اخلاقی و قانونی را کاملا نادیده بگیرد و اینجاست که بُرد کامل با محور مقاومت خواهد بود و این اتفاق باعث می‌شود دوباره این رژیم مجبور به تجاوز شود و بهانه لازم برای درهم کوبیدن این رژیم در آینده نیز کاملا وجود داشته باشد و اسرائیل نتواند برای خود یک دوره چندین ساله تثبیت امنيت داخلی و عدم درگیری با مسلمان و احیا قدرت را تامین کند.

این‌گونه بازهم مقاومت در بالای سر این رژیم کاملا حضور فعال خواهد داشت و ضمن ادامه طرح‌های نابودی اسرائیل دوباره آمریکا و سایر قدرت‌های دنیا مانند چین و روسیه مجبور می شوند برای حمایت یا مقابله با نماینده هژمون غرب در منطقه غرب آسیا یعنی اسرائیل به امپراطوری جدید ایران یعنی ایالات متحده مقاومت تکیه کرده و هزینه‌های لازم را بپردازند و همچنین کشورهای عربی هم نمی‌توانند به بهانه پایان اختلافات با اسرائیل سراغ روند عادی سازی بروند.

از این دست طرح‌های آینده‌نگرانه محور مقاومت در سوریه و فلسطین اشغالی زیاد است و خواهید دید که ما چگونه از اسرائیل به عنوان دشمن واقعی مردم منطقه استفاده می‌کنیم تا لجام دولت‌های سرکش و رام نشده کشورهای عربی منطقه را کشیده و آنها را رام کرده و سواری بگیریم.

در حال حاضر رژیم اسرائیل بی سر و صدا به دلیل تحرکات تبلیغاتی ناموفق، وضعیت ویرانگر و افتضاح امنیتی این رژیم که اکنون حتی دولت‌های غربی را نیز آشفته کرده و منطق جنگ این رژیم علیه غیرنظامیان، اسرائیل را به سمت سرازیری وجودی و موقعیت دشوار امنیتی سوق می‌دهد که برای خلاصی از آن حاضر هست هر امتیازی بدهد تا حتی به صورت موقت هم شده حماس و محور مقاومت آتش بس را قبول کنند.

علاوه بر این، نیروهای نظامی ناتو و آمریکا و متحدانش با مشاهده ضعف اسرائیل در شمال و مشکلات ناشی از افزایش تلفات نیروهای ارتش اسرائیل، به فلسطین اشغالی ورود کرده و خود نیز به صورت غیررسمی تا حدی در این بحران‌ها درگیری شده‌اند تا ظرف چند هفته موضوع را به نوعی آتش بس تبدیل کند.

آنها متوجه شدند که اسرائیل در حال تجربه یک خطر امنیتی - حاکمیتی است که در طول عمر نکبت‌بار این رژیم، آن را تجربه نکرده است.

به دلیل ضعف نظامی شدید اسرائیل در شمال فلسطین اشغالی و این واقعیت که اسرائیل و حتی آمریکا در مورد بخش اعظمی از آنچه در مرزها می‌گذرد، دیگر بی‌اطلاع هستند و حتی امنیت شناسایی هوایی کامل وجود ندارد، امکان شروع عملیات‌های تهاجمی حزب‌الله لبنان و حتی فلسطینی‌ها (در کل محور مقاومت) روز به روز با حفر تونل‌های جدید افزایش می‌یابد.

مقاومت به دلیل انهدام بیشتر عناصر زرهی و نفرات ارتش اسرائیل روی زمین، توانسته فرصت کافی برای ایجاد تله کمین‌های لازم جهت گشت‌های آتی اسرائیل را بدست بیاورد که این به معنای افزایش مجدد تلفات اسرائیلی است.

اما مرحله چهارم جنگ غزه چیست.

این مرحله با گسترش زیاد روند کنونی عملیات مقاومت مانند عملیات خط حائل حزب‌الله لبنان در شمال فلسطین اشغالی و همچنین آغاز عملیات‌های تهاجمی‌تر مقاومت غزه برای ایجاد و شروع چنین روندی در قسمت جنوب سرزمین‌های اشغالی آغاز می‌شود.

در حال حاضر ما در یک دوره کاملا حساس و تا حدی نامشخص هستیم باید دید واکنش غرب به این شکست تاریخی اسرائیلی‌ها چیست و تا چه میزان نیرو و تجهیزات جنگی در فلسطین اشغالی پیاده می‌کنند تا هرچه سریع‌تر سعی کنند مقاومت را برای توافق آتش‌بس تحت فشار قرار دهند و بعدها بتوانند فکری برای مقابله با طرح مناطق حائل جدید مقاومت بکنند.

در هر صورت که مقاومت پیروز نهایی این نبرد است و شاهکاری که مقاومت در این عملیات‌ها انجام داده بی‌سابقه بوده است.

اما اسرائیل سعی کرده با بالا بردن تلفات غیر‌نظامی‌های جنگ به نوعی بر روی این شکست تاریخی خود سرپوش بگذارد و تا حدی جلوی تکرار این عملیات‌ها را بگیرد.

توجه فرمایید که همانطور که فرماندهان نظامی ایران و حتی سایر کارشناس‌های نظامی واقعی در کشورهای دیگر بارها عنوان کرده‌اند کشتار غیر‌نظامیان هیچ بُرد و مزیت جنگی محسوب نمی‌شود و فقط در آینده این اجازه را می‌دهد که در عملیات‌های تهاجمی آتی حماس و سایر گروه‌های مقاومت فلسطین، کشتار شهروندان صهیونیست بیشتری رقم بخورد.

کمی صبر کنید تا بازی اصلی زیبای محور مقاومت در فلسطین اشغالی را ببینید.

بازی اصلی هنوز حتی شروع هم نشده و همه این عملیات‌ها تازه تحمیل مقدمات عملیات بزرگ به اسرائیل است ...

253 نمایش

نظر دادن