تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 تیر 1403 ساعت 11:42

درمان بی خوابی با دستگاه rTMS

استفاده از روش rTMS برای درمان بی خوابی نوعی روش درمانی غیر تهاجمی است که از میدان های مغناطیسی برای تحریک سلولهای عصبی در مغز انسان استفاده می‌کند. این روش تنها برای درمان بی خوابی استفاده نمی‌شود بلکه استفاده از آن برای درمان طیف وسیعی از انواع اختلالات عصبی و روانی از جمله اضطراب، افسردگی، پارکینسون ، اعتیاد و ... کاربرد دارد.

دستگاه آر تی ام اس

اختلال خواب چیست؟

برخی از مواقع افراد به دلایلی مانند استرس ، برنامه های پر تنش و سایر تاثیرات محیطی دچار مشکلات خواب می شوند و این اختلال زندگی روزمره آنها را تحت تاثیر خود قرار میدهد و باعث اختلال در عملکرد این افراد مانند عدم تمرکز ، خستگی و ... می شود.

از انواع بیماری های ناشی از بیخوابی می توان به آپنه خواب مرکزی، سندرم پای بی قرار، بی خوابی ناشی از اضطراب اشاره کرد. معمولا مشکلات خواب ناشی از بعضی از بیماریها مانند استرس ، مشکلات سیستم تنفسی و .. با دستیابی به روشهای موثر درمانی از بین رفته و رفع می شود. کلینیک اعصاب و روان راه احیا به مدیریت دکتر ابوالفضل احیائی ارائه دهنده موثرترین شیوه های درمانی برای رفع مشکلات بی خوابی با دستگاه آر تی ام اس می‌باشد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی با شماره های تماس این مرکز درمانی تماس حاصل فرمایید.

rTMS چیست و چگونه موجب درمان بیماری ها می شود؟

در روش آر تی ام اس یک کویل مغناطیسی بر روی مغز فرد قرار می‌گیرد و پالس های کوتاهی با استفاده از این میدان مغناطیسی بر روی قسمتی از مغز که به تنظیمات خواب مرتبط است ارسال می‌شود. این پالس‌ها باعث تحریک سلولهای عصبی شده و فعالیت الکتریکی مغز در آن ناحیه را تغییر می‌دهند.

روش درمان انواع بی خوابی با دستگاه آر تی ام اس

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که روش آر تی ام اس برای درمان بی خوابی های مقاوم به درمان با روش‌های دیگر، مانند دارو درمانی یا رفتار درمانی می تواند موثر باشد. تحقیقات دانشمندان نشان داده است، روش rTMS برای درمان نوع خاصی از بی خوابی اولیه که علت مشخصی ندارد، موثر واقع می شود. آرتی ام اس می تواند برای افراد مبتلا به اختلالات خوب مانند بی خوابی ، آپنه انسدادی خواب، سندرم پای بی قرار که باعث تغییر ویژگی های قشری از مغز می شود مفید باشد.

علاوه بر آن نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است که فعالیت امواج آهسته و کاهش تاثیر بی خوابی بر روی حافظه تاثیر مثبتی می گذارد. این دستگاه باعث می‌شود آن بخش از مغز که وظیفه تنظیم خواب را دارد عملکرد طبیعی خود را از سر بگیرد.

مزایای درمان با دستگاه آر تی ام اس

درمان با rTMS نسبت به روشهای درمانی دیگر مزایای زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

-این روش کاملا غیر تهاجمی و بدون درد است

-برای درمان نیازی به انواع دارو یا جراحی ندارد

-نسبت به سایر روشهای درمانی سریعتر عمل می کند

-عوارض جانبی خیلی کمتری دارد

-عوارض جانبی rTMS

این روش معمولا عوارض جانبی ندارد ولی برخی از عوارض جانبی خفیف مانند سردرد، درد عضلانی، سرگیجه، حالت تهوع و تحریک پوستی محل قرار گیری کویل امکان دارد مشاهده شود. لازم به ذکر است استفاده از این روش برای تمام افراد مناسب نیست؛ بخصوص برای افرادی که انواع ایمپلنت های فلزی در سر خود دارند و یا سابقه تشنج، بیماریهای قلبی و عروقی، تومور مغزی و ... دارند. استفاده از این روش برای زنان باردار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

بهترین پزشک برای درمان بی خوابی با روش rTMS

یکی از سوالاتی که اکثر بیماران مبتلا به کم خوابی دارند این است که بهترین روانپزشک برای درمان بی خوابی با روش rTMS کیست؟

باید در جواب گفت که بهترین روانپزشک برای درمان با روش rTMS کسی است که این ویژگی ها را داشته باشد:

-تجربه زیادی در استفاده از دستگاه rTMS داشته باشد و بتواند با انجام بررسی های دقیق در روند درمان، فرایند بهبود را سرعت ببخشد.

-آگاهی زیادی در مورد نحوه تاثیر گذاری این دستگاه داشته باشد.

-با انجام معاینات بالینی و غیر بالینی دقیق از مراجع کنند بتواند اختلال بیمار را درست تشخیص داده و سپس بر اساس آن برای او یک متد درمانی موثر تعریف کند.

-با رعایت اصول اخلاقی و پزشکی بهترین راهکار ها را برای درمان به بیمار ارائه دهد.

کلینیک اعصاب و روان راه احیاء به مدیریت دکتر ابوالفضل احیائی ارائه دهنده برترین متدهای روز در زمینه درمان اختلالات اعصاب و روان مانند اضطراب، افسردگی ، بی خوابی و … با دستگاه آر تی ام اس می باشد. درمان اعتیاد با روش آر تی ام اس یکی از خدمات ویژه این مرکز است، که باعث می‌شود فرد بعد از طی دوره های درمان با دستگاه آر تی ام اس و با رعایت اصول توصیه شده توسط پزشک متخصص، سلامت خود را باز یابد.

مراحل درمان با دستگاه آر تی ام اس برای درمان بی خوابی

ابتدا باید روی صندلی مخصوص بنشیند.

دستگاه کویل بر روی سر شما قرار می گیرد و باعث ایجاد میدان ها مغناطیسی می شود.

پزشک بنا به تشخیص خود، آن بخش از مغز را که به بخوابی مربوط است، به وسیله تحریکات الکتریکی درگیر می کند. در نتیجه باعث تغییر عملکرد سلولها در آن بخش مغز شده و نهایتا به بهبودی فرد می‌انجامد.

هزینه درمانی با روش آر تی ام اس

هزینه ای که برای انجام درمان با روش آر تی ام اس از بیماران گرفته می شود، بر اساس تعدا جلسات درمانی و نوع اختلال و بیماری قابل درمان متفاوت است. در واقع باید گفت که هر مراجعی که به این مراکز مراجعه می کند، دارای شرایط مخصوص به خود است و درجه بیماری هر شخصی با دیگر افراد متفاوت است. بنابراین تعداد جلسات درمان و هزینه آن پس از تعیین نوع اختلال و سطح آن قابل تخمین است.

درمان انواع اختلالات بی خوابی در کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

کلینیک اعصاب و روان راه احیاء به مدیریت دکتر ابوالفضل احیائی با ارائه بهترین متد های روز در زمینه درمان اختلالات عصبی مانند بی خوابی با روش آر تی ام اس در خدمت مراجعین گرامی می باشد. ترک اعتیاد با روش آر تی ام اس نیز یکی دیگر خدمات خاص این مرکز است. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره های تماس درج شده در وب سایت این شرکت تماس حاصل فرمایید.

94 نمایش

نظر دادن