تاریخ انتشار: سه شنبه, 19 تیر 1403 ساعت 09:13

آیا دیوارهای جداکننده پیش ساخته در برابر زلزله مقاوم هستند؟

زلزله‌ یکی از پدیده‌های طبیعی تهدیدآمیز برای امنیت ساختمان‌ها و ساکنان می باشد که همواره در اولویت مهندسان عمران و ‌معماری، استفاده از شیوه ای نوین برای جلوگیری از خسارات بیشتر قرار دارد. یکی از اجزای غیرسازه‌ای ساختمان که در برابر شدت زلزله آسیب‌پذیری کمتری دارد و به شدت سایر اجزای ساختمان دچار آسیب نمی شود، دیوارهای جدا کننده می باشد. این دیوارها علاوه بر حفظ تناسب و زیبایی ساختمان، نقش بسیار مهمی در حفظ استحکام ساختمان و ایمنی ساکنان در زمان ‌زلزله دارند‌.‌‌

دیوارهای جدا کننده، عمدتا از مصالح ساده مانند بلوک‌های سیمانی، آجرها، هبلکس و… ساخته می شوند که البته مدل نوین این روزهای بازار متعلق به پارتیشن ها می باشد که در مدل های چوبی، فلزی، شیشه ای و... قابل اجرا است. پارتیشن های جدا کننده توان لرزه‌ای ‌کمتری نسبت به قاب‌های فولادی یا بتنی دارند؛ اما در مدل های شیشه ای چندان نمی توان امنیت بالایی در نظر گرفت.

به نقل از رسانه چیدانه

مهم‌ترین ویژگی دیوار های ضد زلزله این است که وزن بسیار سبکی دارند. وزن دیوارهای پیش ساخته وال‌اسپید در هر متر مربع 4.5 کیلوگرم است که با پوشش صفحات گچی از هر دو طرف، به وزن تمام شده 19 کیلوگرم می‌رسد. وزن تمام شده برای این نوع دیوار در مقایسه با نمونه‌های مشابه بسیار کمتر است.دیوار جداکننده چیست؟

دیوار غیرسازه‌ای که به عنوان دیوار جداکننده نیز شناخته می‌شود، نوعی دیوار مستقل است که هیچ باری از سازه اصلی ساختمان به آن فشار وارد نمی کند و این دیوار در درجه اول برای تقسیم فضاهای داخلی، ایجاد اتاق یا ایجاد حریم خصوصی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. دیوارهای جداکننده عموما در ساختمان‌های مسکونی، تجاری و صنعتی استفاده می‌شوند و در ساخت آنها از مواد سبک مانند تخته گچی، بلوک ‌سیمانی، بلوک سفالی، هبلکس، آجر و در مدل های جدید از پروفیل، ورق های یک یا دو جداره و... استفاده می‌شود.

این مواد به دلیل سهولت در نصب، مقرون به صرفه بودن و انعطاف پذیری در اجرا، ‌انتخاب شده و برخلاف دیوارهای قدیمی که وظیفه انتقال وزن سازه به پی را بر عهده دارند، دیوارهای غیرسازه ای برای اهداف کاربردی و دیزاین اجرا می شوند و در مقاومت سازه ساختمان تاثیر چندانی ندارند. این دیوار های جداکننده را می‌توان به راحتی اضافه یا حذف کرد، بدون اینکه بر پایداری سازه خدشه ای وارد شود.‌ دیوارهای جداکننده را می‌توان بر ‌اساس هدف و روش ساخت به انواع مختلف زیر طبقه بندی کرد:

پارتیشن، مدرن‌ترین مدل دیوار جداکننده

از پارتیشن ها برای تقسیم و پارتیشن بندی فضاهای داخلی، اتاق‌ها یا مناطق مجزا استفاده می‌شود که این دیوارهای جدا کننده معمولا در ادارات، ‌هتل‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های مسکونی پیاده سازی می‌شوند. پارتیشن ها را می‌توان به صورت ارتفاع کامل از کف تا سقف یا به صورت نیمه اجرا کرد که از سقف کوتاه باشد تا گردش هوا و نور طبیعی به محیط وارد شود.

برای آشنایی بیشتر با انواع پارتیشن اداری و خانگی و خرید این محصولات با قیمت مناسب روی لینک کلیک کنید و یا با شماره 09124340498 تماس بگیرید.

شرکت‌های مختلفی در زمینه تولید و ساخت پارتیشن در تهران فعالیت دارند که از معتبرترین این مجموعه‌ها، می‌توان به ورک وود و آنیل چوب اشاره نمود.

دیوارهای مدولار

این دیوارهای جداکننده به عنوان دیوارهای متحرک یا پارتیشن‌های مدولار نیز شناخته می‌شوند و به ‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که به راحتی مونتاژ و جدا شده و بدون آسیبی به سازه قابل اجرا و جداسازی است. این دیوارهای جداکننده دارای انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی و ‌طراحی پلان و فضا هستند و می‌توان در صورت نیاز برای تطبیق نیازهای افراد در آنها تغییراتی ایجاد کرد.

کرتین‌وال

کرتین‌وال‌ها دیوارهای بیرونی سبک وزنی هستند که بار سازه به این دیوارها وارد نمی شود و آنها معمولا از پانل‌های شیشه ای یا قاب های فلزی با مواد پرکننده ساخته می‌شوند و برای پنهان کردن قسمت وسیعی از نمای ساختمان کاربرد دارند. این دیوارها دارای ‌جذابیت، زیبایی، نور طبیعی و عایق حرارتی می باشند و در عین حال دارای نقش مهمی در ساختمان نیستد.‌

ویژگی دیوارهای جداکننده

از ویژگی‌های دیوار غیر سازه‌ای و جداکننده، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

‌دیوارهای جدا کننده باید در زمان نیاز قابلیت تغییر مکان‌های نسبی داشته باشند. ‌این دیوارها باید توسط افراد ماهر نصب شده و به وسیله اتصالاتی با شرایط خاص متصل شوند تا در زمان بروز مشکل، سازه خراب نشود. شکل پذیری ‌و حرکت خارج از صفحه دیوار جداکننده، عمدتا با استفاده از نبشی یا ناودانی‌های منقطع یا پیوسته، کنترل می شود.

دیوارهای جداکننده مستقیما به قاب سازه متصل نیستند البته بسیاری از پارتیشن ها با اتصالات محکم به سازه ساختمان نصب می گردند. با استفاده از مصالح متراکم سبک وزن مثل یونولیت یا پشم سنگ، از قاب ‌سازه جدا می‌شوند تا در حین ارتعاشات لرزه‌ایی، ضرباتی به قاب سازه وارد نشود.‌

این دیوارهای جداکننده برای مقابله با نیروهای جانبی و عوامل محیطی مانند باد و زلزله، با استفاده از قطعات فلزی (میلگرد ‌بستر، وادار قائم و افقی) و یا با استفاده از مصالح نوینی چون نوارهای وال مش، تقویت می‌شوند. به همین دلیل در زمان فشار و جابجایی های ناشی از نیروهای جانبی، دیوار جدا کننده ترک نمی خورد و فرو نمی ریزد.

دیوارهای جداکننده تنها با اجرای صحیح و تامین مهار اصولی، از ویژگی‌های فوق بهره می‌برند و در چنین شرایطی، ‌می‌تواند در برابر آسیب‌های احتمالی جلوگیری کند.

مزایای دیوار جداکننده

با استفاده از دیوارهای جدا کننده از مزایای زیر بهره مند می شوید:

عملکرد لرزه ای مناسب

مهمترین مزیت دیوارهای جداکننده، عملکرد مناسب آنها در برابر زلزله و آسیب می باشد. این دیوارها به خوبی می توانند در برابر آسیب مقاومت کنند و نقش موثری در کاهش خسارات وارد شده در اثر آسیب دارند.

اجرای آسان و سریع

سرعت اجرایی و نصب دیوارهای جدا کننده بالا بوده و بلافاصله پس از نصب قابل استفاده می باشد.

کاهش بار مرده ساختمان

دیوارهای پیش ساخته و جدا کننده به طور متوسط 60 تا 90 درصد نسبت به دیوارهای سنتی سبک‌تر هستند و علاوه بر کاهش نیروهای جانبی ناشی از زلزله، نیروی قائم ناشی از بار مرده وارده بر ساختمان را نیز کاهش می دهند.

افزایش سطح مفید بنا

دیوارهای جدا کننده به طور متوسط باعث افزایش سطح مفید داخل ساختمان می شوند و حداقل ضخامت دیوارهای جدا کننده با توجه به نیاز محیط تعیین می شود؛ در حالی که ضخامت دیوارهای سنتی به طور معمول ۱۵ سانتی متر است.

دستیابی به مشخصات فنی مورد نیاز

امکان رعایت کمیت های مرتبط با فیزیک ساختمان مانند عملکرد صوتی و حرارتی، کمیت های مکانیکی مانند حداکثر ارتفاع مجاز و کمیت های خاص در این ساختار وجود دارد. کمیت های مذکور در کلیه ساختار دیوار های جداکننده با روش های استاندارد آزمایش شده و استفاده می شود.

قابلیت ترمیم و تعویض

این دیوارهای جداکننده را به راحتی می توانید با ابزارآلات ساده، ترمیم و تعویض کنید. برای مثال بعد از تغییر کاربری یک محیط می توانید به جای استفاده از پارتیشن شیشه ای از پارتیشن آلومینیومی استفاده کنید.

انعطاف پذیری بالا

دیوارهای جداکننده قابلیت پذیرش انواع قوس و شکستگی ها را دارا می باشد.

دسترسی و تعمیرات آسان تاسیسات

قرارگیری تاسیسات در فضای خالی دیوارهای جداکننده، علاوه بر رفع خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات، امکان دسترسی سریع و آسان جهت تعمیر و نگهداری را فراهم می کند.

حمل و نقل آسان و ارزان

مصالح ساختارها و محصولات این جدا کننده ها بسیار سبک و کم حجم هستند؛ بنابراین این امر موجب کاهش هزینه های حمل و نقل می شود.

نحوه اجرای دیوار جداکننده

نصب و اجرای دیوارهای جداکننده بسیار آسان و سریع می باشد که برای آشنایی با نحوه اجرا این دیوارها، پیشنهاد می شود که از یک مجموعه حرفه ای کمک بگیرید. برخی از مراحل نصب دیوار جدا کننده شامل موارد زیر می شود:

  • تهیه چسب مخصوص دیوار های پیش ساخته

  • نصب نوار لرزه گیر 

  • برش لبه زیرین و با رعایت تراز کف

  • نصب کردن شاخک های پانل به دیواره به منظور استحکام بیشتر بین دیواره و پانل

  • نصب چهارچوب درهای ورودی و نعل درگاه

  • نصب نبشی در محل تقاطع و درزگیری

  • شیارزنی تاسیسات با دستگاه فرز

قیمت دیوار پیش ساخته داخل منزل

 قیمت دیوار پیش‌ساخته و جدا کننده منزل بستگی به متراژ، جنس و کیفیت مواد استفاده شده، طراحی، نصب و فرایند ساخت آن دارد. برای کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه و استعلام قیمت، بهتر است با تولید کنندگان دیوارهای جدا کننده تماس بگیرید و یا با کارشناسان و متخصصان ساختمانی مشورت کنید. 

قیمت دیوار جدا کننده سبک

قیمت دیوار جداکننده سبک به بسیاری از عوامل مرتبط بوده و به دلیل استفاده آن بستگی دارد. عواملی مانند جنس و نوع دیوار پیش ساخته، ابعاد و اندازه آن، کیفیت و سطح تمیزی، شیوه نصب، سازنده محصول و... در قیمت نهایی تاثیر می گذارد.

دیوارهای جدا کننده فیبر سیمانی یا پارتیشن ها برای هر متر مربع قیمت گذاری می‌شوند و باید توجه داشت که قیمت هر متر مربع دیوار پیش ساخته، بسته به نوع دیوار، شیوه نصب و محل خرید ممکن است متفاوت باشد.

82 نمایش

نظر دادن