تاریخ انتشار: سه شنبه, 25 ارديبهشت 1403 ساعت 07:33

تحریم تتر برای ایرانیان | تحریم ایران توسط تتر واقعیت دارد؟

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در ایران، تتر به عنوان یکی از پرکاربردترین استیبل‌کوین‌ها، جایگاه ویژه‌ای در میان کاربران ایرانی دارد. کاربران از این ارز دیجیتال، به عنوان یک راه حل باثبات در برابر نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال یاد می‌کنند و با استفاده از تفاوت قیمت دلار و تتر، معامله انجام می‌دهند. با این حال، به دلیل محدودیت‌های مالی ناشی از تحریم‌ها علیه ایران، کاربران در معرض خطر تحریم تتر برای ایرانیان هستند.

با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در ایران، تتر به عنوان یکی از پرکاربردترین استیبل‌کوین‌ها، جایگاه ویژه‌ای در میان کاربران ایرانی دارد. کاربران از این ارز دیجیتال، به عنوان یک راه حل باثبات در برابر نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال یاد می‌کنند و با استفاده از تفاوت قیمت دلار و تتر، معامله انجام می‌دهند. با این حال، به دلیل محدودیت‌های مالی ناشی از تحریم‌ها علیه ایران، کاربران در معرض خطر تحریم تتر برای ایرانیان هستند.

این مقاله تلاش می‌کند واقعیت‌ها و ابعاد تحریم تتر برای ایرانیان را از جوانب مختلف بررسی کند. ما به بررسی دلایل و شرایط مسدود کردن دارایی‌های ایرانیان توسط تتر، و موانع آن می‌پردازیم. همچنین، راهکارهایی برای کاهش خطرات مرتبط با این مسائل ارائه خواهد شد، تا کاربران ایرانی بتوانند با آگاهی بیشتری به استفاده از این ابزار مالی ادامه دهند.

 

تحریم تتر برای ایرانیان

ارز دیجیتال تتر، یک استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا است که توسط شرکت تتر لیمیتد ایجاد شده است. این ارز دیجیتال با هدف ایجاد ثبات نسبی در بازار ارزهای دیجیتال و تسهیل معاملات با معادل‌سازی ضرب می‌شود و هم اکنون بازاری به ارزش صد و ده میلیارد دلار دارد. با شروع فعالیت کاربران ایرانی در بازار ارزهای دیجیتال، تتر به یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ارزهای دیجیتال میان کاربران ایرانی تبدیل شد.

کاربران ایرانی به دلیل محدودیت‌های ارزی و نوسانات شدید، به طور گسترده‌ای از تتر استفاده می‌کنند تا امکان دسترسی به بازار ارزهای دیجیتال را فراهم کرده و ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند. با این حال، تحریم‌ها علیه ایران شامل این ارز دیجیتال هم می‌شوند و اطلاعیه شرکت تتر لیمیتد در رابطه با تحریم تتر برای ایرانیان هم باعث شده بسیاری از کاربران نسبت به از دست رفتن دارایی‌های خود ابراز نگرانی کنند.

 

 

از دید قانونی، مسدودسازی دارایی‌ها در بلاک چین تتر، تنها زمانی امکان‌پذیر است که دلایل و شواهد قانونی کافی برای این اقدام وجود داشته باشد. این فرآیند نیازمند ارزیابی‌های دقیق و اغلب بر اساس درخواست‌های قضایی انجام می‌گیرد. در صورتی که مقامات قضایی به جرائم مالی توسط یکی از کاربران یا صاحبان تتر مشکوک باشند، شرکت تتر موظف است با پیروی از قوانین، اطلاعات مورد نظر نهاد‌های قانونی را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

البته شرکت تتر برای شناسایی و مسدود کردن دقیق دارایی‌ها نیازمند شواهد و مستنداتی است که به صورت آشکار نشان‌دهنده‌ی مرتبط بودن دارایی‌ها با جرائم مالی باشد. این موضوع نشان می‌دهد که مسدود کردن دارایی‌ها بدون دلیل معتبر و شواهد کافی نیست. حتی در بسیاری از موارد، تحریم تتر برای ایرانیان تنها با حکم رسمی دادگاه ممکن است. زیرا شرکت تتر برای حفظ اعتبار خود به عنوان یک فعال بزرگ، بدون وجود مدرک دارایی هیچ‌یک از کاربران خود را مسدود نخواهد کرد.

 

تحریم تتر برای ایرانیان

 

تحریم تتر برای ایرانیان چگونه انجام می‌شود؟

تتر می‌تواند در پاسخ به درخواست‌های دولت‌ها و مقامات قضایی، پس از دریافت اسناد و مدارک برای جرائم مالی یک کیف پول صاحب تتر و حکم قضایی، دارایی‌های کیف پول را مسدود کنند. کاربران ایرانی با خرید تتر در واقع قوانین مربوط به تحریم‌ها را می‌شکنند و شرکت تتر می‌تواند در صورت درخواست قضایی، دارایی‌هایشان را مسدود کند که می‌تواند بر قیمت تتر امروز به تومان نیز تاثیرگذار باشد. با وجود این‌که تتر بر پایه بلاک چین ایجاد شده، شرکت تتر ساز و کارهایی برای دسترسی به دارایی‌های کاربران ایجاد کرده است.

 

  • کنترل معاملات: شرکت تتر می‌تواند با شناسایی و مسدود کردن آدرس کیف‌پول توکن‌ها، اقدام به تحریم تتر برای ایرانیان کند. در این روش، تتر لیمیتد می‌تواند از قابلیت‌های بلاک چین برای تعیین «بلک لیست» استفاده کند. با این کار، تتر جلوی انتقال توکن‌ها از یک آدرس خاص را می‌گیرد و تترهای آن مسدود شده و قابل استفاده نخواهندبود.

 

  • قرارداد هوشمند: شرکت تتر، برای بلاک چین‌هایی که قرارداد هوشمند دارند، کدی می‌نویسد تا در شرایط خاص، دارایی‌های کاربران را به طور خودکار مسدود کنند. این شرایط ممکن است شامل درخواست‌های قانونی، تحقیقات دولتی یا دلایل امنیتی باشند. از طریق این روش، تتر می‌تواند تضمین کند که دارایی‌ها در شرایط نامطلوب قابل دسترس نباشند و بدین ترتیب اقدام به تحریم تتر برای ایرانیان کند.

 

جلوگیری از تحریم تتر برای ایرانیان

با وجود احتمال تحریم تتر برای ایرانیان و مسدودسازی دارایی‌هایشان، همچنان راه‌های زیادی برای جلوگیری از این موضوع وجود دارد که در این بخش به سه مورد از کاربردیترین آن‌ها یعنی استفاده از آی پی ثابت خارجی، توزیع تتر در کیف پول‌های مختلف و استفاده از بریج‌های مختلف برای حذف رد پای صرافی‌های ایرانی اشاره می‌کنیم.

 

  • یک روش مؤثر برای جلوگیری از تحریم تتر برای ایرانیان، استفاده از آی‌پی ثابت خارجی است. با استفاده از VPN یا VPS، از شناسایی به عنوان کاربر ایرانی جلوگیری کرد. این روش می‌تواند تا حد زیادی خطر تحریم تتر برای ایرانیان را کم کند.

 

  • برای کاهش ریسک تحریم دارایی‌ها، بهتر است کاربران ایرانی دارایی‌های خود را بین چند کیف پول تقسیم کنند. این کار نه تنها خطر از دست دادن تمام دارایی‌ها در صورت مسدودسازی یک حساب را کاهش می‌دهد، بلکه امکان پیگیری و شناسایی کل دارایی‌های یک فرد را نیز دشوار می‌کند.

 

  • برخی از پل‌های بلاک چینی به کاربران این امکان را می‌دهند که بدون درگیر شدن آدرس مبدا خاص پول را از طریق کیف پول خود دریافت کنند. بنابراین، کاربران می‌توانند رمز ارزهایی مانند اتریوم را از طریق صرافی رابکس خریداری کرده و به یک کیف پول واسطه خود انتقال دهند. سپس با استفاده از پل‌هایی مثل Layerswap اتریوم را به کیف پول اصلی خود واریز کنند. در این روش مبدا پول واریز شده به کیف پول اصلی حساب کاربری پل لیرسواپ خواهد بود و رد گیری آن سخت است. حال می‌توانید اتریوم را به تتر تبدیل کرده و استفاده کنید. 

 

تحریم تتر برای ایرانیان

 

جایگزین‌های تتر برای کاربران ایرانی

گرچه تتر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها در بازار است، اما گزینه‌های جالب دیگری هم برای کاربران ایرانی وجود دارند. این استیبل کوین‌ها امنیت بیشتری دارند و خطر تحریم تتر برای ایرانیان را هم از بین می‌برند. دای یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که توسط پروتکل MakerDAO پشتیبانی می‌شود و به‌طور خودکار توسط قراردادهای هوشمند بر روی بلاک چین اتریوم مدیریت می‌شود. این استیبل کوین به ازای هر واحد بیش از یک دلار پشتوانه ارز دیجیتال دارد و در طی زمان کارایی خود را به عنوان جایگزین تتر نشان داده است. 

 

اگر به دنبال جایگزین متمرکز برای تتر هستید USDC می‌تواند گزینه مناسبی باشد. این رمزارز نیز پشتوانه یک دلار آمریکا دارد و توسط شرکت Circle و با همکاری شرکت کوین‌بیس ارائه شده است. این استیبل کوین به دلیل پشتیبانی از شرکت‌های بزرگ و قابل اعتماد، اطمینان بالایی به کاربران می‌دهد و محبوبیت زیادی در بازار ارزهای دیجیتال دارد.

 

جمع‌بندی

در این مقاله، به بررسی پیچیدگی‌های تحریم تتر برای ایرانیان و چالش‌های پیش روی کاربران در حفظ دارایی‌های خود پرداختیم. ما دیدیم که تتر ممکن است به دلایل قانونی مجبور به مسدود کردن دارایی‌های ایرانیان باشد، اما فرآیند شناسایی و اجرای این تحریم‌ها پیچیده و دشوار است. اهمیت آگاهی از قوانین و به‌کارگیری راهکارهای احتیاطی مانند استفاده از آی‌پی‌های خارجی، توزیع دارایی‌ها، و استفاده از استیبل کوین‌های غیرمتمرکز برای حفظ امنیت دارایی‌ها، برای هر کاربر ایرانی بسیار حیاتی است.

133 نمایش

نظر دادن