تاریخ انتشار: دوشنبه, 24 ارديبهشت 1403 ساعت 10:54

بررسی امنیت در بازار ارزهای دیجیتال: چگونه از سرمایه خود محافظت کنیم؟

سرمایه‌گذاری و امنیت دو کلیدواژه‌ای هستند که هیچگاه از یکدیگر جدا نبوده و جدا کردن این دو از یکدیگر یک چالش بسیار بزرگ برای هر سرمایه‌گذاری خواهد بود. وقتی به قیمت لحظه ای ارز دیجیتال نگاه کرده و نوسانات شدید این بازار را با هم مرور می‌کنیم، احتمالاً چالش‌های امنیتی اولین ذهنیت منفی است که ممکن است برای هر بیننده‌ای ایجاد شود. اما بازار ارز دیجیتال در میان تمام ریسک‌هایی که در کنار خود دارد، روش‌های ایده‌آلی برای بالا بردن امنیت معاملات را نیز  خود همراه داشته و استفاده از این تکنیک‌ها می‌توا...

بررسی امنیت در بازار ارزهای دیجیتال

سرمایه‌گذاری و امنیت دو کلیدواژه‌ای هستند که هیچگاه از یکدیگر جدا نبوده و جدا کردن این دو از یکدیگر یک چالش بسیار بزرگ برای هر سرمایه‌گذاری خواهد بود. وقتی به قیمت لحظه ای ارز دیجیتال نگاه کرده و نوسانات شدید این بازار را با هم مرور می‌کنیم، احتمالاً چالش‌های امنیتی اولین ذهنیت منفی است که ممکن است برای هر بیننده‌ای ایجاد شود. اما بازار ارز دیجیتال در میان تمام ریسک‌هایی که در کنار خود دارد، روش‌های ایده‌آلی برای بالا بردن امنیت معاملات را نیز  خود همراه داشته و استفاده از این تکنیک‌ها می‌تواند این بازار را تبدیل به یک به یک بازار کاملاً ایمن برای شما کند. 

شاید اگر ثروتمندانی حاضر می‌شوند که میلیاردها دلار سرمایه خود را در بازار کریپتوکارنسی در معرض ریسک قرار دهند، یک نشانه بسیار بزرگ برای امنیت این بازار و معاملات آن باشد. اما ما به عنوان کاربران و معامله‌گران خرد در بازار ارز دیجیتال چگونه باید امنیت سرمایه‌های خود را حفظ کنیم؟ 

امنیت بازار ارز دیجیتال

قبل از اینکه روش‌های حفظ امنیت سرمایه‌ها در بازار ارز دیجیتال را با هم مرور کنیم، لازم شد تا نیم‌نگاهی به ریسک‌های وارد شده به سرمایه‌ها داشته باشیم. سوال بهتر این است که ما سرمایه‌های خود را باید از کدام چالش‌های امنیتی در امان نگه داریم و چه خطراتی در این بازار سرمایه‌های ما را تهدید می‌کنند؟

بخش قابل توجهی از ناامنی‌های به وجود آمده در معاملات بازار ارز دیجیتال، هیچ ارتباطی به ماهیت این بازار نداشته و این قشر همه جا حاضر کلاهبرداران هستند که از فرصت‌های کلاهبرداری کوچک در بازار ارز دیجیتال هم نمی‌گذرند. بنابراین بخش قابل توجهی از نکات امنیتی برای حفظ سرمایه‌ها در بازار کریپتوکارنسی به جلوگیری از نفوذ همین کلاهبرداران ارتباط پیدا خواهد کرد. 

در کنار کلاهبرداری، استفاده از فناوری‌های مرتبط با بازار ارز دیجیتال مانند نقل‌وانتقال دارایی‌ها در شبکه بلاک چین هم ممکن است چالش‌هایی را به دنبال داشته باشد که برای دور ماندن از این چالش‌ها نیز بایستی فکری داشته باشیم. بالا بردن اطلاعات کافی می‌تواند یکی از مهم‌ترین اقدامات برای هر معامله‌گری در بازار ارز دیجیتال برای دور ماندن از این چالش‌ها باشد. در ادامه روش‌های کاربردی برای بالا بردن امنیت سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال را برای هر دو دسته‌بندی بالا با هم مرور خواهیم کرد. 

امنیت بازار ارز دیجیتال

در همه پلتفرم‌ها گزینه ایمن را انتخاب کنید 

چه برای خریدوفروش ارز دیجیتال در یک صرافی و چه برای نگهداری از توکن‌های مختلف در کیف پول ارز دیجیتال، همیشه باید سراغ گزینه‌های ایمن بروید. انتخاب یک صرافی با پلتفرم کاملاً ایمن و مطمئن، هرگز نباید برای معاملات بازار ارز دیجیتال دست کم گرفته شود. همچنین رفتن سراغ کیف پول‌های نامطمئن نیز اشتباه بزرگی است که حتی به بهانه رسیدن به سودهای جذاب استیک نیز قابل توجیه نخواهد بود. پس با این انتخاب‌های اشتباه نباید دو دستی سرمایه‌های خود را در معرض خطرات بازار ارز دیجیتال قرار دهیم. 

محافظت از کدهای امنیتی 

احتمالاً برای معامله‌گری و نگهداری سرمایه‌ها در بازار ارز دیجیتال با کدهای امنیتی زیادی روبرو هستید. از عبارت بازیابی ۱۲ کلمه‌ای کیف پول‌های مختلف گرفته تا رمز عبور به حساب کاربری در صرافی همگی کدهایی هستند که هر اشتباهی در فرایند نگهداری از آنها می‌تواند منجر به از بین رفتن تمام دارایی شما شود. بنابراین بایستی اهتمام بالایی برای محافظت از کدهای امنیتی خود در بازار ارز دیجیتال داشته باشید. این کدها حتماً باید در فضای کاملاً ایمن و به دور از چشم هر کسی محافظت شوند. پس در محافظت آنها، هم در امان ماندن از دید سایرین بایستی لحاظ شود و هم اینکه مراقب باشید تا کاغذی که روی آن کدها را یادداشت کرده‌اید، از بین نرود. 

به هیچ لینکی اعتماد نکنید 

یکی از رایج‌ترین روش‌های کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال استفاده از لینک‌های فیشینگ و بدافزارهای این چنینی است. یک لینک ساده ارسال شده از طریق ایمیل یا حتی یک اس‌ام‌اس و حتی لینک واریز ارز دیجیتال به کیف پول شما، همگی می‌توانند دامی بزرگ از سوی هکرها باشند. کلیک کردن بر روی چنین لینک‌هایی به راحتی می‌تواند تمام کدهای امنیتی شما را در اختیار هکرها قرار داده و عملاً ر چنین شرایطی باید با دارایی‌های خود در بازار ارز دیجیتال خداحافظی کنید. این نکته اهمیت بسیار بالایی در امنیت ارز دیجیتال دارد و هرگز نباید آن را دست کم بگیرید. 

انتقال در شبکه بلاک چین

هر انتقالی را در شبکه بلاک چین چند بار چک کنید 

اگر بخواهیم تعداد کسانی که در طول سال‌های گذشته در زمان انتقال ارز دیجیتال از طریق شبکه‌های بلاک چین دچار اشتباه شده و دارایی خود را از دست داده‌اند را لیست کنیم، احتمالاً باید لیست بلند بالایی را به شما ارائه کرده و حتی دارایی‌هایی از بین رفته چند میلیون دلاری را نیز در این لیست قرار دهیم. متاسفانه اکثر کاربران با این دیدگاه که چنین اتفاقی برای آنها نمی‌افتد، توجه زیادی به شبکه انتقال و آدرس انتقال در زمان نقل‌وانتقال ارز دیجیتال ندارند؛ اما برای بالا بردن امنیت ارز دیجیتال و حفظ سرمایه‌ها لازم است و حتماً در چنین شرایطی آدرس انتقال و شبکه انتقال را به صورت دقیق چند بار چک کنید تا همه چیز بی‌نقص باشد.

در اکثر مواردی که شاهد به وجود آمدن چالش‌های امنیتی برای سرمایه‌ها در بازار ارز دیجیتال گزارش شده، سهل‌انگاری خود کاربر اصلی‌ترین عامل به وجود آمدن آنها بوده است. بر این اساس اگر بخواهیم مهمترین عامل برای بالاتر بردن امنیت سرمایه‌ها در بازار ارز دیجیتال را به شما معرفی کنیم، دور ماندن از سهل‌انگاری و بررسی چند باره تمام مسیرها در فرایند سرمایه‌گذاری در این بازار است. شما در این بازار در فضای کاملاً ایمن معامله می‌کنید تا زمانی که خودتان با دست خودتان چالش‌های امنیتی را به سرمایه‌های خود دعوت نکرده باشید.

129 نمایش

نظر دادن