cache/resized/1db356e0d4e02465fb10f256a8b706d3.png

دفاع استاد شجاعی از رائفی‌پور + تصویر

cache/resized/aae471276cb1a90617843fc7708aa83f.jpg

مأمور یگان ویژه‌ای که سرش را در "خوی" شکستند! + فیلم

cache/resized/5658054dfc54391a9084d5eaab8acb1f.jpg

شناسایی سازنده پهپاد حمله‌کننده به مجتمع وزارت دفاع

cache/resized/11b3713b24dfb5e64fe73e2e4e041d49.jpg

چه‌کسانی ربع پهلوی را دست انداخته‌اند؟ + عکس

cache/resized/8864be7b2fbdd7720d4195503fee6a1f.jpg

ویدئو| رائفی‌پور؛ پیدا و پنهان حمله به سفارت آذربایجان

تاریخ انتشار: چهارشنبه, 09 آذر 1401 ساعت 12:51

آمار مرگ و میر مسلحانه در آمریکا رکورد زد

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد، آمار مرگ و میر مرتبط با سلاح گرم در آمریکا درحالی به بالاترین نرخ خود در سه دهه گذشته رسیده که این آمار در زنان نسبت به مردان رشد فزاینده‌ای داشته است.

به گزارش ایرنا از آسوشیتدپرس، یکی از محققان این پژوهش در این رابطه عنوان کرد: اگرچه شمار کشته شدگان در مردان بسیار بیشتر از زنان است اما افزایش صعودی آمار کشته‌شدگان در زنان که بیشتر آن‌ها نیز سیاه‌پوست هستند، بسیار دردناک است.

بنابر نتایج این بررسی، شمار قتل‌های مرتبط با اسلحه در زنان سیاه پوست از سال ۲۰۱۰ میلادی، بیش از سه برابر شده است. همچنین خودکشی‌های با استفاده از سلاح گرم نیز در جامعه زنان سیاه پوست آمریکایی از سال ۲۰۱۵، به بیش از ۲ برابر رسیده است.

به گفته مدیر مرکز تحقیقات کنترل آسیب دانشگاه هاروارد، این پژوهش که مشروح آن در نشریه «JAMA Network Open» منتشر شده، یکی از جامع‌ترین بررسی‌ها در مورد مرگ‌های مرتبط با اسلحه در آمریکا در سال‌های اخیر است.

ماه گذشته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) داده‌های مرتبط با مرگ و میر ناشی از سلاح گرم در این کشور در سال گذشته را منتشر کرد که بر اساس آن، مرگ‌ و میر مرتبط با سلاح گرم در سال ۲۰۲۱ میلادی در آمریکا بیش از ۴۷ هزار مورد عنوان شده که این رقم، در دستکم ۴۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

این پژوهش می‌افزاید: آمار مرگ و میر (قتل و خودکشی) مرتبط با اسلحه در آمریکا، تنها در سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است.

سه محقق دانشگاه میشیگان نیز در تفسیری تصریح کردند که این پژوهش تاییدی بر تفاوت‌های نژادی و جنسی در مرگ‌های مرتبط با اسلحه است و اینکه قتل‌ها با سلاح گرم بیشتر در شهرها و خودکشی‌ها بیشتر در مناطق روستایی شایع‌ هستند.

به باور محققان، خشونت مسلحانه مشکلی رو به وخامت در آمریکا است که مهار آن طیف گسترده‌ای از اقدامات را می‌طلبد.

آمار مرگ و میر مسلحانه در آمریکا رکورد زد

در پژوهش مورد بحث، محققان، سرعت رشد این مرگ و میرها در آمریکا را از سال ۱۹۹۰ میلادی (۱۳۶۹ شمسی) مورد بررسی قرار داده اند.

نتایج به دست ‌آمده نشان می‌دهد که افزایش مرگ و میر ناشی از اسلحه در این کشور از سال ۲۰۰۵ و با سرعت ثابتی آغاز شده اما این افزایش در سال‌های اخیر شتاب گرفته است. به طوریکه از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، جهشی ۲۰ درصدی در آمارها مشاهده می‌شود.

اما اینکه چرا آمار کشته‌های مرتبط با سلاح سرد در آمریکا در دوران همه‌گیری کرونا چنین رشد سریعی داشته، پرسشی است که به گفته یکی از پزشکان بیمارستان کودکان بوستون، در عین سادگی پاسخ پیچیده و نامشخصی دارد.

طبق اظهارات کارشناسان، عوامل موثر بر این رشد می‌تواند شامل اختلال‌ها در زندگی کاری و شخصی افراد، فروش بیشتر اسلحه، استرس و مسائل مربوط به سلامت روان در این دوره باشد.

142 نمایش

نظر دادن