آسیاتک

تاریخ انتشار: یکشنبه, 10 مهر 1401 ساعت 11:42

آمریکا و ونزوئلا، ۹ زندانی تبادل کردند

آمریکا در قبال آزادی ۷ آمریکایی زندانی در ونزوئلا، ۲ جوان ونزوئلایی را که از بستگان «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری این کشور هستند آزاد کرد.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری افه، دولت ونزوئلا در بیانیه‌ای اعلام کرد این مبادله، نتیجه مذاکراتی است که در پنج مارس (۱۴ اسفند) و در جریان دیدار مادورو با یک هیات بلندپایه آمریکایی در کاراکاس انجام شد.

این مذاکرات که مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر، آن را مذاکراتی «سخت» توصیف کردند، ادامه داشت و در نهایت، این تبادل صورت گرفت. این اقدام در کشوری «میان ونزوئلا و ایالات متحده» انجام شد و واشنگتن ترجیح داده است نام این کشور مخفی بماند. مقام‌های آمریکایی روند تبادل زندانیان را به این صورت تشریح کردند که پس از فرود دو هواپیما از طرف ونزوئلا و آمریکا، مذاکره‌کنندگان هویت افراد را تایید کردند و مبادله انجام شد.

به گفته دولت ونزوئلا، آزادی آمریکایی‌ها «به دلایل بشردوستانه» بدون ارائه جزئیات صورت گرفته است. دو جوان ونزوئلایی آزاد شده، برادرزاده‌های «سیلیا فلورس» همسر نیکلاس مادورو هستند که در دسامبر ۲۰۱۷ توسط دادگاهی در نیویورک به اتهام قاچاق مواد مخدر به ۱۸ سال زندان محکوم شده بودند. به نوشته افه، جزئیات در مورد هویت ونزوئلایی‌های آزاد شده توسط مقام‌های آمریکایی در یک کنفرنس مطبوعاتی اعلام شده و دولت ونزوئلا در بیانیه خود از آزادی «دو جوان ونزوئلایی که به ناحق زندانی شده‌اند» خبر داد.

در بین اسامی هفت آمریکایی آزاد شده، پنج مدیر شرکت نفت سیتگو وجود دارد و دو تن از بستگان مادورو پیشتر به اتهام قاچاق مواد مخدر در نیویورک محکوم شده بودند. پنج مدیر شرکت سیتگو در نوامبر ۲۰۱۷ پس از شرکت در جلسه‌ای در کاراکاس به اتهام جرائم مختلف از جمله اختلاس و پولشویی بازداشت شدند.

«گوستاوو آدولفو کاردانس» از دیگر مدیران سیتگو که ر ونزوئلا زندانی بود، پیشتر در ماه مارس و به دنبال سفر هیات آمریکایی به کاراکاس آزاد شد.

آزادی زندانیان سیگنالی از بهبود روابط کاراکاس- واشنگتن؟

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، راه همتای سلف خود «دونالد ترامپ» در اعمال تحریم‌ها علیه ونزوئلا را در قبال این کشور آمریکای لاتین در پیش گرفته است و کاهش فشارها علیه کاراکاس را تنها مشروط به از سرگیری گفت‌وگوها میان دولت مادورو با مخالفان که از سال گذشته به حالت تعلیق درآمد، دانسته است.

مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که با وجود تبادل زندانیان، سیاست آمریکا در قبال ونزوئلا تغییر نکرده است.

بحران انرژی جهانی به موجب جنگ اوکراین، نمایندگان جو بایدن را برای نخستین بار از سال ۲۰۱۹، راهی مقر ریاست جمهوری ونزوئلا و نشستن بر سر میز مذاکره بر سر سرمایه نفت این کشور تحت تحریم کرد، با این حال کاخ سفید اصرار دارد که میراث ترامپ علیه کاراکاس را حفظ کند.

این در حالی است که «کارلوس فاریا» وزیر امور خارجه ونزوئلا به تازگی در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی تله‌سور، بر آمادگی دولت برای گفت‌وگو با دولت آمریکا به منظور عادی‌سازی روابط دوجانبه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ونزوئلا خاطر نشان کرد: نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری (ونزوئلا) دائما در مورد گفت‌وگو صحبت می‌کند، از تمایل خود برای گفت‌وگو با هر کسی که برای از سرگیری و عادی‌سازی اوضاع در کشور ما نیاز است.

دولت ونزوئلا در این بیانیه جدید نیز اعلام کرد که از گفتگوها استقبال می‌کند و به حفظ صلح و هماهنگی با همه ملت‌های منطقه و جهان امیدوار است.

366 نمایش

نظر دادن