آسیاتک

تاریخ انتشار: پنج شنبه, 27 مرداد 1401 ساعت 11:25

ورق استیل ضد اسید و کاربرد آن در میز منحنی اتاق عمل

ورق استیل ضد اسید و کاربرد آن در میز منحنی اتاق عمل

 

ورق استیل ضد اسید

این نوع ورق یکی از پرکاربردترین ورق های مهندسی در زمینه ضد خوردگی می باشد. مقاومت بالای ورق های فولادی ضد خوردگی به دلیل وجود کروم در ترکیب آلیاژی آن است.

وجود حداقل 5 درصد کروم در آلیاژ فولاد، مقاومت به خوردگی آهن را در برابر اسیدها افزایش می دهد و با افزایش این مقدار کروم به 12 درصد، آلیاژ به فولاد ضد زنگ تبدیل می شود. عملکرد این سیستم آلیاژی این است که کروم با تشکیل یک لایه اکسید سطحی از لایه های زیرین در برابر خوردگی محافظت می کند که باعث می شود سطح آهن در برابر خوردگی مقاوم شود. برای ایجاد این لایه محافظ، سطح ورق باید با عوامل اکسید کننده در تماس باشد.

 

پر مصرف ترین نوع از ورق استیل ضد اسید

ورق استیل ضد اسید بر اساس میزان آلیاژ و عناصر مصرفی دارای کیفیت های متفاوتی بوده و کاربردهای متفاوتی دارد. یکی از این ورق ها که در صنعت کاربرد فراوانی دارد، فولاد ضد اسید سری 304 می باشد. این نوع با نام 10/18 نیز شناخته می شود. شود دارای 18 درصد کروم و حدود 8 تا 10 درصد نیکل است.

 

تولید درب استیل با ورق استیل ضد اسید

بهترین درب های استیل ضد اسید را از تکنو استیل بخواهید. تکنو استیل با تولید انواع حفاظ درب استیل با قیمت عالی در خدمت شماست. برای مغازه ها و ادارات، درب های ورودی آپارتمان ها، مصارف صنعتی و ورودی ساختمان های تجاری، در صورت نیاز به درب استیل، تمامی ابعاد و اندازه های مورد نظر شما تولید می شود.

http://www.akharinnews.com/images/1401/05/03/images_1660803501.jpg

ورق استیل 316

ورق فولادی 316 یک آلیاژ ضد زنگ است که علاوه بر کروم و نیکل حاوی مقادیر مشخصه مولیبدن در ترکیب شیمیایی خود است. این گرید در رده فولاد زنگ نزن آستنیتی طبقه بندی می شود و نسبت به سایر آلیاژهای حاوی کروم نیکل از همان خانواده مانند ورق استیل 304 مقاومت بالاتری در برابر خوردگی عمومی، حفره ای و شکافی نشان می دهد. ورق فولادی 316 همچنین دارای مقاومت خزشی و استحکام کششی و شکستگی بیشتر در دماهای بالا می باشد. به منظور بهبود مقاومت در برابر خوردگی، 2 تا 3 درصد مولیبدن به ترکیب شیمیایی این آلیاژ اضافه می شود. ورق فولادی 316 علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالا، شکل پذیری و شکل پذیری بسیار خوبی نیز دارد که همگی از ویژگی های معمول فولادهای زنگ نزن آستنیتی هستند. ورق فولادی 316L نیز از نوع کم کربن با درجه 316 است که به رسوب کاربید در مرزهای دانه حساس نیست. به همین دلیل حتی ورق های با ضخامت بالا (بیش از حدود 6 میلی متر) از این ماده را می توان به راحتی و بدون هیچ مشکلی جوش داد. معمولا بین ورق های فولادی 316 و 316L تفاوت قیمت قابل توجهی وجود ندارد.

ورق استیل ضد اسید 316

استیل ضد اسید سری 316 کیفیت بالاتری نسبت به نوع 304 دارد. این نوع دارای 16 درصد کروم و 10 درصد نیکل و بین 2 تا 3 درصد مولیبدن است. مهمترین دلیل بهبود این نوع نسبت به سری 304 وجود مولیبدن است که باعث می شود تا این سری از فولادها در برابر تماس با عوامل خورنده کیفیت خود را برای مدت طولانی حفظ کند.

 

عملیات حرارتی ورق استیل 316

ورق های فولادی 316 و 316L در صورتی که تحت عملیات حرارتی آنیلینگ قرار گرفته باشند آماده استفاده هستند. عملیات حرارتی ممکن است در طول یا بعد از فرآیند ساخت، به منظور از بین بردن اثرات سرد کاری یا حل کردن رسوبات کاربید کروم (که در اثر قرار گرفتن در معرض گرما ایجاد می شود) ضروری باشد. عملیات حرارتی ورق فولادی 316 (محلول آنیل) بدین صورت است که آلیاژ در محدوده دمایی 1040 تا 1175 درجه سانتیگراد گرم شده و سپس بسته به ضخامت در هوا یا آب کوئنچ (سرد) می شود. خنک شدن آلیاژ از 816 تا 427 درجه سانتیگراد باید به اندازه کافی سریع باشد تا از رسوب مجدد کاربیدهای کروم جلوگیری شود و مقاومت بهینه در برابر خوردگی ایجاد شود. در هر صورت، آلیاژ باید از دمای بازپخت تا دمایی که در آن فلز سیاه می شود در کمتر از سه دقیقه خنک شود. ورق فولادی 316 با عملیات حرارتی مانند سایر آلیاژهای ضد زنگ آستنیتی سخت نمی شود.

http://www.akharinnews.com/images/1401/05/03/images_1660803504.jpg

کاربردهای ورق استیل 316

ورق فولادی 316 که با نام‌های «ورق فولادی ضد اسید»، «گرید دریایی» و «فولاد ضد زنگ جراحی» نیز شناخته می‌شود، مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارد، کاملاً غیر مغناطیسی است و در محدوده دمایی وسیعی قابل استفاده است. منهای 150 تا مثبت 950 درجه سانتیگراد) عملکرد بسیار خوبی را نشان می دهد. این آلیاژ همچنین می تواند در محیط های بسیار خورنده و تهاجمی مقاومت کند که به راحتی شکل می گیرد، جوش داده می شود و ماشین کاری می شود. تجهیزات پزشکی، تجهیزات مربوط به صنعت هوافضا، تولید مواد غذایی، تجهیزات ذخیره سازی و حمل و نقل، مخازن نگهداری و انتقال مواد شیمیایی، ماشین آلات نساجی و رنگرزی، تجهیزات تولید خمیر و کاغذ، سیستم های تصفیه آب، سازه های دریایی و ساحلی و تجهیزات برودتی. یکی از کاربردهایی است که ورق فولادی 316 در آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از کاربرد های ورق استیل 316 در ساخت میز منحنی اتاق عمل است. میز منحنی برای قرار دادن وسایل جراحی در اتاق عمل استفاده می شود. بدنه میز از پروفیل آهن کروم و صفحه از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. میز منحنی دو طبقه دارای 4 چرخ 75 میلی متری می باشد و روی دو چرخ ترمز تعبیه شده است. ارتفاع میز منحنی 80 سانتی متر و طول آن 50 سانتی متر و عرض آن 120 سانتی متر است.

 

قیمت ورق استیل 316

قیمت ورق استیل 316 عدد ثابتی نیست و بسته به عوامل مختلفی از جمله ضخامت، ابعاد، سطح و حجم درخواستی متغیر است. به عنوان مثال قیمت ورق فولادی جلا مات 316 مقاوم در برابر اسید (2B) با ضخامت 0.5 میلی متر با قیمت همان آلیاژ با ضخامت 3 میلی متر و یک سطح مات صیقلی (شماره 1) کاملاً متفاوت است. حال اگر حجم تقاضا را نیز به این موضوع اضافه کنیم، خواهیم دید که قیمت ورق فولادی 316 در مقادیر کم مانند یک یا دو ورق با قیمت آن در تناژهای بالا تفاوت چشمگیری خواهد داشت.

 

گروه فلز کالا در ارائه انواع ورق استیل با بیش از سه دهه سابقه همراه شماست. جهت ارتباط با مشاورین میتوانید با شماره 02122011620 تماس گرفته و یا به سایت اصلی مراجعه فرمایید.

 

470 نمایش

نظر دادن