تاریخ انتشار: سه شنبه, 27 اسفند 1398 ساعت 12:37

عوامل کلیدی موثر بر قیمت جهانی فولاد

شرکت‎های فعال در زمینه عرضه محصولات فولادی در سطح گسترده باید دائماً نبض بازار فولاد را چه در مقیاس جهانی و چه در مقیاس محلی مورد پایش قرار دهد. این به معنای توجه به عواملی است که بر قیمت فولاد تأثیر می گذارد یا ممکن است باعث ایجاد اختلال یا نوسان در بازار و قیمت انواع نبشی  وناودانی و سایر مقاطع فولادی شود.

مانند سایر کالاها ، قیمت فلزات نظیر قیمت انواع میلگرد نیز همیشه در حال تغییر است. این تغییرات برای فعالیت­های تجاری ما و سایر شرکت­هایی که در صنایع مرتبط فعال هستند بسیار مهم و حیاتی است. بنابراین، همانطور که یک کشاورز بازار محصولات خود را بررسی می کند، ما به شدت شرایطی را که بر قیمت فولاد تأثیر می گذارد مرتبا پایش و تجزیه و تحلیل می­کنیم. برخی از عوامل اصلی در این زمینه که مرتبا مورد پایش قرار می گیرند عبارتند از:

عرضه و تقاضا

مانند هر کالای دیگر ، عرضه و تقاضا عامل بزرگی است که قیمت فولاد را تعیین می کند. هرچه تقاضا بیشتر و عرضه کمتر باشد، قیمت نیز بالاتر می رود. یا برعکس، هرچه تقاضا کمتر و عرضه بیشتر باشد، قیمت پایین تر می آید.

قیمت فولاد نه تنها با عرضه و تقاضای فعلی، بلکه براساس میزان عرضه و تقاضا پیش بینی شده در آینده تعیین می شود. هرچه اطلاعات بیشتر و جزیی تری در دسترس باشد، می توان وضعیت آینده بازار را بهتر پیش بینی کرد و قیمت های بی ثبات نیز کمتر خواهد شد. ما همچنین تلاش می کنیم تا اطلاعات کاملی از حلقه­های اتصال زنجیره تامین از کارخانجات تولید فولاد گرفته تا کاربر نهایی را بررسی کرده و با پر کردن خلا ها به ثبات بیشتر بازار کمک کنیم. موجودی انبار کارخانجات نیز می تواند در کوتاه مدت بر روند عرضه و تقاضا موثر باشد.

 

روند های اقتصادی سایر صنایع

قیمت ورق فولادی و سایر مقاطع همچنین تحت تأثیر تقاضای صنایع مختلفی قرار دارد که از فولاد استفاده می کنند. برای مثال اگر صنعت خودرو قوی باشد ، تقاضا برای فولاد ممکن است بیشتر شود. همین امر در مورد صنعت ساخت و ساز، بسته بندی و سایر صنایع که به فولاد وابسته هستند نیز صادق است. در نتیجه فعالان بازار فولاد باید وقت زیادی را جهت پایش روندها و سیاست کل اقتصادی صرف کنند.

هزینه مواد اولیه

فلزات ضایعاتی و سنگ آهن دو ماده اصلی هستند که برای تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرند. اگر مقدار محدودی از این منابع در دسترس باشد ، تقاضا بیش از عرضه است و هزینه مواد بالا می رود. در برخی تولیدات ممکن است از روی یا سایر فلزات در محصولات دارای روکش یا آلیاژهای مختلف استفاده شود که در نتیجه بالا رفتن قیمت این فلزات نیز به یک عامل مهم در تعیین قیمت تبدیل می شود. علاوه بر این، هزینه های انرژی می تواند به میزان قابل توجهی بر شرایط بازار و ساختار هزینه های کارخانجات فولاد موثر باشد. برای ذوب شدن فولاد گرمای زیادی لازم است و به طور کلی صنایع فولاد از صنایع انرژی­بر محسوب می شوند.

هزینه حمل و نقل

حمل و نقل مواد اولیه ای که برای ساختن فولاد استفاده می شود و همچنین محصولات فولادی تولید شده می تواند هزینه زیادی داشته باشد. هزینه های حمل و نقل عاملی است که می تواند در تعیین قیمت به میزان قابل توجهی موثر باشد. اگر حمل و نقل به خارج از کشور انجام شود ، سیاست های گمرکی و بیمه ای نیز می تواند در این باره نقش ایفا کند. هزینه نیروی انسانی و سوخت نیز در هزینه های حمل و نقل موثر است. از سوی دیگر باید ریسک و زمان مربوط به یک روش حمل و نقل مشخص نیز در نظر گرفته شود. در بازار فولاد بی ثبات، انتخاب یک روش حمل و نقل با زمان ترانزیت طولانی­تر می تواند پیامدهای بزرگی داشته باشد.

زمان (زمان سال)

زمان سال تأثیر بسیاری در صنایع مختلف دارد و صنایعی که از فولاد استفاده می کنند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. تعطیلات ، آب و هوا و اوج  و قعرهای فصلی بر تولید محصولات جدید تأثیر می گذارد و باعث افزایش یا کاهش تقاضا می شود. ما همچنین دیده ایم که چگونه فصلی می تواند بر الگوهای حمل و نقل و حالت های حمل و نقل تأثیر بگذارد و البته با تغییر تقاضا ، نوسانات قیمت گذاری به وجود می آید.

برای نظارت بر همه این عوامل ، به علاوه بسیاری دیگر از عوامل که در اینجا ذکر نشده ، تلاش زیادی می شود. شرکت فولاد ایرانیان ده ها منبع مختلف اطلاعاتی را پایش و نظارت می کند و دائماً در تبادل نظر با تولیدکنندگان  و مشتریان درصدد تسهیل روند عرضه و تقاضاست که به ثبات بازار می انجامد.

عوامل غیرمترقبه طبیعی، اجتماعی و ...

عوامل و وقایع غیرمترقبه طبیعی، انسانی و اجتماعی از دیگر عواملی است که می تواند بر بازارهای مختلف جهان از جمله بازار آهن و فولاد و سایر فلزات تاثیرات قابل توجهی بگذارد. حوادث طبیعی گسترده مانند آتش سوزی جنگل ها، زلزله های مهیب، سیل، شیوع بیماری های واگیر دار در سطح گسترده مانند شیوع ویروس سارس، انواع آنفلونزا و کرونا ویروس در دهه اخیر می توانند بازارهای مختلف جهانی را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهند. عوامل انسانی و اجتماعی مانند شروع یا اتمام جنگ ها، انقلاب ها و کودتا ها در کشورهای مختلف بویژه در کشورهای بزرگ تولید کننده فولاد نیز از دیگر عوامل غیرمترقبه ایست که روند بازار را دست خوش تغییر می کند.

برای مثال با انتشار کورونا ویروس در سراسر چین و سایر کشورها، نه تنها زندگی مردم دستخوش محدودیت هایی شد بلکه فعالیت اقتصادی در این کشورها و در سراسر جهان مختل گردید. شیوع کورونا نوسانات زیادی در بازارهای سراسر جهان ایجاد کرده است. در طول این بحران، کارشناسان بازار همواره تحولات را دنبال می کنند. این موضوع که این بحران چه تاثیری بر شما و آینده تجارت شما دارد مطمئنا برای همه صاحبان صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است ؟

اگر بصورت جزیی تر به پیامد covid-19 در صنایع بالادستی تولید فولاد بویژه در آسیا بپردازیم، می توان به در نظر گرفتن موضاعاتی مانند وضعیت انتشار ویروس در کشورهای مختلف، تقاضا در بازارهای فولاد، سنگ آهن و زغال سنگ را تحلیل و  قیمت های را با توجه به این شیوع پیش بینی کرد. به گفته انجمن آهن و فولاد چین (Cisa) و بزرگان چینی صنعت فولاد مانند شرکتهای Baowu Steel و Shagang Steel ، این تاثیرات بر صنعت فولاد بسیار گسترده و قابل توجهند. به گفته ژانگ جینگانگ مدیر عامل شرکت فولاد Baowu Steel، سفارشات این شرکت در ماه مارس از ماه فوریه 5 درصد کمتر بوده است. این کاهش تقاضا مشخصا به دلیل تعطیلی صنایع پایین دستی مانند ساختمان، ماشین آلات، اتومبیل سازی، کشتی سازی و لوازم خانگی است. به گزارش فایننشال تایمز از 15 ژانویه ، قیمت مس و نفت ، که به عنوان زنگ های اقتصادی در نظر گرفته می شوند، نزدیک به 10 درصد کاهش یافته است. قیمت سنگ آهن نیز سقوط کرده است. همزمان شدن گسترش coronavirus با یک دوره عادی کاهش تقاضای کالا استمی تواند این روند کاهشی را در سال جاری تشدید می کند. با این نوسانات، میتوانید قیمت آنلاین ورق فولادی را به صورت لحظه‌ای دنبال کنید.

در هر صورت در کوتاه مدت ، عدم قطعیت های کلیدی پیرامون تأثیر اقتصادی ویروس کورونا از جمله توانایی مقامات چینی برای مهار ویروس ، واکنش مصرف کننده و بازار و اقدامات سیاسی مشخص کننده آینده ی این بازار خواهند بود. آنچه روشن است اینست که قیمت های بازار کالا به طور مشخص بازتاب دهنده­ی مخاطرات اقتصادی است. اما ، هرچه این شیوع طولانی تر ادامه یابد ، اثرات دنباله دار آن در بازارهای جهانی کالاها بیشتر خواهد بود.

3721 نمایش

نظر دادن