تاریخ انتشار: سه شنبه, 14 فروردين 1403 ساعت 13:17

آموزش مشاهده سوابق مالیاتی با کد ملی

مالیات، کلمه‌ای که همه آن را شنیده‌ایم ولی اطلاعات ناچیزی در مورد آن داریم. همه افراد مشمول پرداخت مالیات بوده و عدم پرداخت آن، پیگردهای قانونی زیادی را شامل می‌شود که نمی‌توان همه آن‌ها را به راحتی نام برد.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که از کجا باید بفهمیم که چقدر مالیات باید پرداخت کنیم؟ که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت. آموزش نحوه مشاهده سوابق مالیاتی با کدملی از جمله راه‌هایی است که بدانید چه مقدار مالیات باید پرداخت کنید.

مالیات چیست؟

قبل از هر چیزی می‌بایست با اصطلاح "مالیات" به خوبی آشنا شوید. به زبان ساده مالیات یا عوارض مالی، مبلغی است که از درآمد افراد و شرکت‌ها، تحت عنوان مالیات تعیین و به دولت پرداخت می‌شود. اهداف اصلی مالیات شامل تامین منابع مالی دولت، به منظور تامین هزینه‌های عمومی، توزیع منصفانه بار مالیاتی بین افراد و ایجاد توازن اقتصادی است.

مالیات‌ها به صورت مستقیم (بر اساس درآمد) و غیرمستقیم (بر اساس خرید و فروش) تعیین می‌شوند و نقش مهمی در تعیین سطح خدمات عمومی، توسعه اقتصادی و تنظیم بازار دارند.

سوابق مالیات چیست؟

حال نوبت کسب اطلاع در مورد سوابق مالیاتی است. سوابق مالیاتی شامل اطلاعات مربوط به موارد زیر است:

 • تاریخچه پرداخت مالیات‌ها 
 • اظهارنامه‌های مالیاتی 
 • میزان مالیات پرداختی 
 • بدهی‌های مالیاتی 
 • تخلفات مالیاتی 
 • تخفیف‌ها و کسری‌های مالیاتی 
 • اعمال اقساط و تسویه بدهی‌های مالیاتی 
 • اطلاعات مربوط به درآمدها و هزینه‌ها 
 • اطلاعات شناسایی فرد یا شرکت 
 • وضعیت تحصیلی و شغلی 
 • اطلاعات ملکی و غیر ملکی 
 • اطلاعات بانکی 

این اطلاعات توسط سازمان‌های مالیاتی جمع‌آوری، ثبت و نگهداری می‌شود و برای پایش و اجرای قوانین مالیاتی استفاده می‌شود.

نحوه مشاهده سوابق مالیاتی با کد ملی

کد ملی همان کد یکتایی است که هر فرد حقیقی ساکن ایران آن را دارا است و مختص به خود آن شخص خواهد بود. از کد ملی، جهت استعلام سوابق بیمه، جریمه‌های خودرو، مالیات و سایر موارد استفاده می‌شود. به طور کل استعلام انواع مختلف سوابق مالیاتی به یک شکل صورت می‌گیرد و آن هم مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir است.

استعلام سوابق مالیاتی اشخاص حقیقی

افراد حقیقی تنها با استفاده از کد ملی خود و وارد نمودن آن در سامانه امور مالیاتی کشور، سوابق مالیاتی خود را مشاهده می‌کنند. لزوم استفاده از استعلام سوابق، ثبت نام در سامانه امور مالیاتی است. به منظور ثبت نام، ابتدا به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی مراجعه کرده و گزینه دریافت اطلاعات کاربری را انتخاب نمایید.

سپس کد ملی به همراه تاریخ تولد و شماره تلفن همراه را وارد کنید. پس از آن، گزینه دریافت اطلاعات کاربری را انتخاب نمایید. در صفحه جدید، رمز یکبار مصرفی که برای شما از طریق پیامک ارسال شده را وارد کرده و گزینه ورود به سامانه را انتخاب کرده و وارد وبسایت شوید.

در صفحه باز شده، درون قسمت داشبورد مالیاتی، گزینه استعلام بدهی مالیاتی را مشاهده خواهید کرد. با کلیک بر روی آن، می‌توانید بدهی‌های خود را بر اساس منبع مالیاتی و تاریخ ایجاد آن مشاهده نمایید. اگر شما هم جزو افراد خوش شانس و با مهارت مدیریت مالی بالا باشید، پیام هیچ بدهی‌ای ندارید، یا در حال حاضر بدهی مالیاتی توسط سامانه برای شما شناسایی نشده را به نمایش خواهد گذاشت.

حال اگر شما نیز جزو افراد دارای بدهی مالیاتی هستید، می‌توانید آن را از طریق گزینه پرداخت قبض‌های مالیات در صفحه داشبورد مالیاتی پرداخت نمایید. پس از کلیک بر روی این گزینه، دوباره به صفحه اصلی سامانه هدایت خواهید شد و باید اطلاعات خود را تکمیل نمایید تا به درگاه دسترسی پیدا کنید.

با این سامانه قادر خواهید بود که علاوه بر استعلام بدهی مالیاتی، اطلاع‌رسانی الکترونیک، اظهارنامه‌های مالیاتی و فیش‌های پرداخت شده را نیز بررسی کنید. همچنین، از طريق گزينە استعلام خروجي كە در صفحە اول قابل دست‌يابی است، قادر خواهید بود علت و راه رفع ممنوعیت خروج تان را بررسی نمایید.

قوانین مالیاتی افراد حقیقی

افراد حقیقی باید آگاه باشند که برای درآمدهای خود مشمول مالیات هستند و باید طبق قوانین مالیات مستقیم، پس از معافیت‌های قانونی، مالیات بر درآمد خود را پرداخت نمایند. به علاوه، افراد حقیقی که درآمد از راه اندازی کسب و کار یا اجاره ملک کسب می‌کنند، باید به پرداخت مالیات مربوط به این درآمدها نیز اقدام نمایند.

همچنین، خریداران سکه بانکی و مالکان خودرو نیز باید به پرداخت مالیات مربوطه اقدام کنند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با یک شرکت مالیاتی و حسابداری همچون حساب 24 در ارتباط باشید.

مشاهده مالیات سکه با کد ملی

قانون مالیات سکه پس از سال 1397 اجرا شد و اگر شما پس از این تاریخ اقدام به خرید سکه از بانک مرکزی نموده باشید، بهتر است بدانید که این سکه‌ها مشمول مالیات خواهند بود و شما موظف به پرداخت آن هستید. این هم به این دلیل است که نرخ سکه بانک مرکز از بازار آزاد پایین‌تر بوده و شما به راحتی با خرید آن و فروش سکه‌ها در بازار آزاد می‌توانید به سود برسید.

مالیات سکه یک نرخ ثابت است که در ابتدای هر سال توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود و شما به راحتی می‌توانید، طبق راهنمایی‌های ارائه شده توسط موسسات مالیاتی همچون و با مراجعه به سامانه مالیاتی کشور، استعلام بدهی مالیاتی خود را دریافت نمایید.

مشاهده مالیات خودرو با کد ملی

یکی از دارایی و اموالی که در سال‌های اخیر مشمول مالیات بر دارایی شده، خودرو است. اگر تصمیم به فروش خودروی خود دارید، قبل از مراجعه به مرکز تعویض پلاک، باید مالیات خودرو را پرداخت کرده باشید.

در صورت خرید و فروش خودروی داخلی، مالیات تقریبا 1 درصد ارزش روز خودرو و برای خودروی خارجی تقریبا 2 درصد ارزش روز آن است. توجه داشته باشید که پرداخت آن صرفا بر عهده فروشنده خواهد بود.

اما راه دیگری نیز برای استعلام مالیات خودرو با کد ملی وجود دارد آن هم از طریق سامانه مالیاتی کشور است. شما به راحتی با وارد کردن کد ملی و مشخصات ماشین خود، از مالیات‌های آن باخبر شده و تنها با یک کلیک می‌توانید آن را پرداخت نمایید.

سخن پایانی

امروزه دانستن میزان بدهی مالیاتی از اهمیت زیادی برخوردار است و هر شخص حقیقی یا حقوقی باید از آن اطلاع داشته باشد. مشاهده سوابق مالیاتی با کد ملی از طریق سامانه امور مالیاتی کشور به اشخاص کمک می‌کند، کلیه بدهی‌های ثبت شده خود را مشاهده نمایند. بهتر است که بدهی مالیاتی قبل از رسیدن به تاریخ سررسید خود پرداخت شود تا مشمول جریمه نشود.

منبع:

https://hesab24.com/

163 نمایش

نظر دادن