تاریخ انتشار: چهارشنبه, 18 بهمن 1402 ساعت 13:55

مرکز تخصصی دمپینگ خودرو

ورق های دمپینگ خودرو که به عنوان تشک‌های خاموش کننده صدا نیز شناخته می‌شوند، معمولاً از یک ماده ویسکوالاستیک تشکیل شده‌اند که بین یک لایه محدود کننده مانند فویل آلومینیومی قرار گرفته است. این ساختار لایه ای با هم کار می‌کند تا ارتعاشات ناخواسته را کاهش دهد و انرژی صوتی را قبل از رسیدن به کابین از بین ببرد.

هنگامی که در خودروی خود نشسته‌اید و در حال رانندگی هستید، یا در خودرو مشغول گوش کردن آهنگ و لذت بردن از تماشای طبیعت بیرون از ماشین هستید همه چیز خوب پیش می‌رود تا اینکه شنیدن صدایی ناخوشایند مثل تق تق کردن درب خودرو و یا صدادادن قطعات ریز و درشت خودرو که به طور مدام در حال تکرار هستند به گوش شما می‌رسد. یا هنگامی که در جاده های خاکی و آفرود در حال رانندگی هستید اما صدا و لرزش در قسمت کف خودرو شما را آشفته کرده، دلیل آن استفاده نکردن از ورق دمپینگ خودرو است! سؤالی که پیش می‌آید این است که ورق دمپینگ خودرو چیست؟ با من همراه باشید تا با مزایای این سیستم حرفه‌ای بیشتر آشنا شوید.

 

ورق دمپینگ خودرو چیست؟

حتما تابحال برای شما هم پیش آمده است که وجود صداهایی آزار دهنده از قطعات مختلف و اجزای خودرو یا صدای محیط بیرون از خودرو شما را کلافه کرده است. نمیتوان تمام این اتفاقات را به عدم استفاده از ورق عایق صدا ربط داد. اما علت عمده این صداهای ناخوشایند، کمبود ورق دمپینگ خودرو و صداگیری نکردن خودرویتان است. 
ورق دمپینگ به ورق هایی گفته می‌شود که وظیفه اصلی آنها رفع صداگیری و عایق کردن خودرو است. این ورق ها مزایا و ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که در ادامه به بررسی کامل آن‌ها خواهیم پرداخت. با دنده کمک همراه باشید.
ورق های دمپینگ خودرو که به عنوان تشک‌های خاموش کننده صدا نیز شناخته می‌شوند، معمولاً از یک ماده ویسکوالاستیک تشکیل شده‌اند که بین یک لایه محدود کننده مانند فویل آلومینیومی قرار گرفته است. این ساختار لایه ای با هم کار می‌کند تا ارتعاشات ناخواسته را کاهش دهد و انرژی صوتی را قبل از رسیدن به کابین از بین ببرد.

 

کاربرد ورق دمپینگ

برای درک عمیق از کاربرد و مکانیزم ورق دمپینگ، پنل‌ها و اجزای بدنه خودروی خود را به صورت طبل تصور کنید. هر ضربه یا ضربه موتور به این پانل‌ها برخورد می‌کند و ارتعاشاتی را در سراسر داخل خودرو ایجاد می‌کند. ورق دمپینگ خودرو به عنوان لرزشگیر عمل می‌کند و این ارتعاشات را قبل از رسیدن به گوش شما جذب می‌کنند. در اینجا نحوه دستیابی آنها به این امر آمده است:
ویسکوالاستیک: لاستیک بوتیل، قلب اکثر ورق های دمپینگ، دارای خاصیت منحصر به فردی به نام ویسکوالاستیسیته است. این بدان معناست که بسته به فرکانس ارتعاشات، ه مانند یک مایع چسبناک و هم یک جامد الاستیک رفتار میکنند. در فرکانس‌های پایین (مانند صدای جاده)، لاستیک مانند یک مایع چسبناک عمل می‌کند و انرژی را جذب و هدر می‌دهد. در فرکانس‌های بالاتر (مانند صدای موتور)، بیشتر شبیه یک جامد عمل می‌کند و از انتقال بیشتر ارتعاشات جلوگیری می‌کند.
لایه محدود کننده: فویل آلومینیوم یا مواد مشابه مانند یک مانع عمل می‌کند و امواج صوتی را به عقب منعکس می‌کند و از نفوذ آنها به داخل کابین جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، به توزیع ارتعاشات جذب شده در سراسر ورق میرایی کمک کرده و انرژی آنها را از بین می‌برد.


ورق های دمپینگ بصورت خیلی منظم و لایه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند.
•    لایه ویسکوالاستیک
هسته ورق دمپینگ معمولاً لاستیک بوتیل قرار میگیرد و مسئول جذب و دفع ارتعاشات است.
•    لایه محدود کننده
اغلب فویل آلومینیومی، به عنوان یک مانع عمل می‌کند، امواج صوتی را به عقب منعکس می‌کند و از نفوذ آنها به داخل کابین جلوگیری می‌کند. همچنین به توزیع ارتعاشات جذب شده در سراسر ورق برای اتلاف بیشتر کمک می‌کند.

 

مزایای ورق دمپینگ خودرو

جدای از عایق بودن در برابر صدا، ورق های دمپینگ مزایای دیگری هم دارند!
•    بهبود کیفیت سواری
با کاهش صدای جاده و ارتعاشات موتور، تجربه رانندگی بهتر و دقیق‌تری ایجاد می‌کنند.
•    کاهش خستگی
قرار گرفتن مداوم در معرض سر و صدا می‌تواند خسته کننده باشد. ورق های دمپینگ به ایجاد یک کابین آرام، کاهش خستگی راننده و بهبود هوشیاری کمک می‌کند.
•    افزایش عایق حرارتی
برخی از ورق های دمپینگ خودرو عایق حرارتی بیشتری را ارائه می‌دهند و خودرو شما را در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر نگه می‌دارند!
محافظت در برابر خوردگی
با کاهش لرزش پانل، ورق دمپینگ خودرو می‌توانند به جلوگیری از ترک ها و خوردگی زودرس بر روی پانل‌های بدنه خودروی شما کمک کنند.

 

نکاتی برای خرید ورق دمپینگ خودرو

خرید ورق دمپینگ خودرو می‌تواند امری چالش برانگیز برای شما باشد. از آنجایی که انواع مختلفی با برندهای متفاوت در بازار وجود دارند، بنابراین در خرید ورق دمپینگ خودرو باید دقت کافی را داشته باشید تا بهترین تجربه را از خرید بدست بیاورید. 
•    ضخامت
ورق‌های ضخیم‌تر عموماً عایق صدا بهتری را ارائه می‌دهند، اما نصب آن می‌تواند بر روی افزایش وزن و سنگینی خودروی شما تأثیر بگذارد. اما اگر صدای کمتر را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از این ورق های ضخیم استفاده کنید.
•    مواد به کار برده شده
لاستیک بوتیل رایج ترین ماده است، اما گزینه‌های دیگری مانند پلی وینیل کلراید (PVC) وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند.
•    کاربرد
ورق های مختلف برای مناطق خاصی مانند درها، کف ها یا صندوق عقب طراحی شده‌اند. بنابراین ورق‌های مناسب برای مکان مورد نظر را انتخاب کنید.
بودجه: قیمت ورق های دمپینگ از مقرون به صرفه تا درجه یک متغیر است. بودجه ای تنظیم کنید و گزینه‌های موجود در محدوده خود را مقایسه کنید.


ورق های دمپینگ خودرو برای کاهش سر و صدا و لرزش در قسمت های مختلف خودرو استفاده می شوند. این ورق ها با جذب و خنثی کردن ارتعاشات، از انتقال آنها به داخل کابین خودرو جلوگیری می کنند.

 

محل نصب ورق دمپینگ خودرو

متداول ترین قسمت هایی که از ورق های دمپینگ خودرو استفاده می‌شود عبارتند از:

•    درب ها
درب ها یکی از بزرگترین منافذ ورود سر و صدا به داخل کابین خودرو هستند. ورق های دمپینگ خودرو می‌توانند به طور قابل توجهی از میزان سر و صدای وارد شده از طریق درب ها به داخل کابین خودرو بکاهند.
•    کف خودرو
کف خودرو نیز یکی دیگر از منافذ اصلی ورود سر و صدا به داخل کابین خودرو است. ورق های دمپینگ خودرو می‌توانند به کاهش سر و صدای موتور، جاده و سایر منابع سر و صدا کمک کنند.
•    صندوق عقب
صندوق عقب نیز می‌تواند منبع سر و صدای زیادی باشد، به خصوص اگر در آن وسایل زیادی قرار داده شود. ورق های دمپینگ خودرو می‌توانند به کاهش سر و صدای وارد شده از طریق صندوق عقب به داخل کابین خودرو کمک کنند.
علاوه بر این قسمت ها، ورق های دمپینگ خودرو می‌توانند برای کاهش سر و صدا و لرزش در سایر قسمت های خودرو نیز استفاده شوند، مانند:

•    سقف خودرو
سقف خودرو نیز ممکن است منشأ ورود صدا به داخل اتاق خودرو شود. صداهایی مانند وزش باد و برخورد قطرات باران و تگرگ به سقف، ممکن است آزاردهنده باشد. بنابراین با نصب یک لایه عایق صدا مثل ورق دمپینگ خودرو می‌توانید تا حدود زیادی از کاهش صدا جلوگیری کنید.
•    فضای موتور خودرو
موتورها به علت فعالیت و وظایف سنگینی که به عهده دارند، قطعا سر و صدای زیادی ایجاد می‌کنند. همچنین موتورها اگر توسط دسته موتور در سر جای خود ثابت نباشند، ممکن است بیش از حد بلرزند. بنابراین ورق دمپینگ خودرو یکی از موارد ضروری برای کاهش صدا و لرزش می‌باشد.

 

قیمت دمپینگ خودرو

دمپینگ خودرو نباید توسط اشخاصی که تجربه کافی ندارند انجام شود زیرا ممکن است در حین نصب ورق‌ها به سایر قطعات خودرو آسیب بزنند. از این رو لازم است تا این کار را به نیروهای متخصص بسپارید و با مراجعه به تعمیرگاه‌های معتبر خیالتان از نصب دمپینگ خودرو راحت باشد. تعمیرگاه و مرکز تخصصی دنده کمک، با تجربه‌ای فراوان در این زمینه، آماده خدمت رسانی به مشتریان در زمینه نصب دمپینگ خودرو است.

164 نمایش

نظر دادن