تاریخ انتشار: شنبه, 11 شهریور 1402 ساعت 18:33

مهندسی معکوس «تسلا» در ایران آغاز شد!

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه خودروهای تسلا را آوردیم و آن‌ها را باز کردیم گفت که قصد دارند از این خودروها الهام بگیرند.

دیجیاتو نوشت: «روح‌الله دهقانی» در برنامه تلویزیونی بی‌واسطه در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا باز کردن ماشین‌های تسلا غیر قانونی نیست گفت: «در دنیا غیر قانونی است اما ما به عنوان محقق این کار را کرده‌ایم. ماشین را خریده‌ایم و دوست داشتیم بازش کنیم؛ گناه نکردیم.»

دهقانی فیروزآبادی باور دارد خودرو برقی برخلاف سایر خودروها به راحتی قابل کپی کردن نیست چرا که مغزافزار این خودروها را با چشم نمی‌توان کپی کرد و باید اقدام‌های مهندسی انجام داد: «خودرو تسلا را باز کردیم و تا یک جایی توانستیم از آن الهام بگیریم از یک جایی به‌بعد اما بحث نرم‌افزار است که اجازه ورود و بررسی نمی‌دهد.»

او باور دارد خودروهای برقی چینی تا نود درصد کار خودروهای برقی تسلا را انجام می‌دهند: «ما نباید مسیر اشتباه خودروهای بنزینی را در مسیر تولید خودروهای برقی طی کنیم تا در نهایت خودروهای چینی برای خرید به مردم پیشنهاد بشوند.»

او درباره تشکیل بازار این خودروها نیز گفت: «ما با همه کشورهای دنیا مشکل نداریم، با چهار پنج مورد از آن‌ها مشکل داریم. باید با بقیه کشورهای دنیا تعامل داشته باشیم. اشتباهی که در مبحث تولید داخلی داریم اینست که فکر می‌کنیم باید ۹۵ درصد یک خودرو تولید داخل کشور باشد تا یک خودرو داخلی باشد در صورتی که چه اشکالی دارد مثل همه دنیا، تولید یک محصول با همکاری چند کشور پیش برود ؟ طراحی و پلتفرم مال ما باشد و برای تولید محصول از کشورهای مختلف کمک بگیریم. بسیاری از شرکت‌های خودروسازی در دنیا چند ملیتی هستند.»

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «من دوست دارم جوان‌های ایرانی خودرویی سوار شود که دوست دارد و حس خوبی به آن دارد در حد ماشین تسلا و واقعا شدنی است.»

534 نمایش

نظر دادن